Maršom mira obilježena godišnjica progona Bošnjaka i Hrvata iz Doboja

U znak sjećanja na dane progona i stradanja civila organiziran je marš mira “Doboj 2023”. Učesnici su išli rutom od Tešanjke do Doboja, istom trasom kojom je početkom maja 1992. godine za jedan dan protjerano više od 20.000 Bošnjaka i Hrvata.

U dobojskom kraju je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu stradalo ili je nestalo 2.314 osoba bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. Za jedan dan, 3. maja prije 31 godinu protjerano je više od 20.000 ljudi, a stotine su završile u logorima „Bare“, „Kasarna“ i „Bosanka“.

O razmjerama planskog progona svjedoči i podatak da je Nikola Jorgić za ratne zločine u dobojskom kraju na sudu u Njemačkoj četiri puta osuđen na doživotnu kaznu. Biljana Plavšić, bivša predsjednica RS-a, osuđena je za ratne zločine, među ostalim, i u Grapskoj kod Doboja, a Predrag Kujundžić, vođa zloglasne jedinice „Predini vukovi“, osuđen je na 22 godine robije, a još neki procesi za ratne zločine u Doboju su u toku.

„Svojim koracima i svojim svjedočenjima ne dozvoljavamo da sve to ode u zaborav. Zbog toga okupljamo i veliki broj mladih oko sebe”, istakao je Admir Fetić, učesnik marša mira “Doboj 2023”.

„Nastojim da svoja saznanja prenesem na svoje i mlađe generacije koje nisu dovoljno informisane o ratnom periodu od 1992. do 1995. godine”, kaže Adnan Husanović, učesnik marša mira “Doboj 2023”.

Većina prognanih privremeno utočište je našla u Gračanici, Tešnju, ali i zemljama Evrope i svijeta. Mnogi se nikada nisu vratili u Doboj.

„Mi smo bili njihova mirna luka i jedini most koji ih je tada uspio sačuvati od progona. Tada je nedužan narod silom protjeran sa svog ognjišta”, naglašava Nihad Šečić, učesnik marša mira “Doboj 2023” iz Doboj-Juga.

I ove godine Marš je podržao Medžlis Islamske zajednice Doboj i BZK „Preporod“. Protekao bez incidenata, a osiguravali su ga pripadnici policijskih uprava Tešanj i Doboj.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *