Inovacije: Francuz klopku za stršljena izvozi širom Evrope

Kada je francuski pčelar Denis Jaffré izgubio 35 košnica zbog napada azijskog stršljena, odlučio je brzo djelovati kako bi spasio svoje pčele.

Ovaj je kukac u Evropu prvi puta stigao 2003. godine i to baš u Francusku, a navodno uvezen je slučajnim transportom iz Kine. Njegova je pojava zabilježena u gotovo svim zapadnoeuropskim zemljama.

Veličine je tri centimetra, ima žute noge i bez obzira što i nije tako velik, izuzetno je agresivan. Budući da nema prirodnih neprijatelja, čitavu košnicu pčela može pojesti za nekoliko sati.

– Morao sam pronaći rješenje pod svaku cijenu. Jako me pogodio gubitak polovice košnica – izjavio je Jaffré.

Ovaj je inovativni pčelar 2016. godine kreirao klopku koja je izvorno napravljena od plastičnog sanduka i metalne mreže. U klopci se nalazi mamac koji privlači stršljena. Nakon što uđu kroz svojevrsni lijevak, više ne mogu izaći. Manji kukci koji upadnu u zamku ipak mogu pobjeći kroz rupe na stjenkama koje su premale za stršljena.

Nakon što je 2018. godine dobio nagradu kao najbolji inovator, započeo je masovnu proizvodnju ovih klopki i to pomoću 3D printera. Potražnja je danas tako velika da zapošljava šest radnika, a pošiljke šalje širom Evrope.

Na svojoj stranici ističe kako je ova klopka preventivno i ekološko rješenje u borbi protiv stršljena. (tl, fak)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *