Društvo novinara BiH: Mediji jedan od glavnih stubova demokratskog društva

Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. smaja. Cilj obilježavanja je promocija načela slobode medija, ukazivanje na važnost zaštite medijskih sloboda i borbe protiv svih oblika utjecaja na medije kao i sjećanje na medijske radnike koji su izgubili život obavljajući svoj posao.

Povodom 3. maja, Svjetskog dana slobode medija, predsjednik Društva novinara Bosne i Hercegovine Faruk Zupčević uputio je čestitke svim novinarima i medijskim radnicima u BiH.

– Mediji i novinari, jedan su od glavnih stubova demokratskog društva i kao takvi imaju veliku odgovornost da istinito informišu građane naše zemlje o svim procesima u vezi njihovog svakodnevnog života, te je nedopustivo da ih iko sprječava u tome. Novinari i mediji Bosne i Hercegovine su i u ovom teškom vremenu za čovječanstvo bili stalno na prvoj liniji odbrane od virusa Covid 19, informišući građane o svim opasnostima i teškoćama koje su zaprijetile svijetu i do sada odnijele više od 270.000 života. Iako pandemiji ni izbliza nije kraj, mogli bismo reći da su novinari pravovremeno, profesionalno i odgovorno informisali građane, pri tom ne šireći strah i paniku – navodi Zupčević.

Uslovi u kojima rade novinari u Bosni i Hercegovini su teški, pa ipak prema nekim istraživanjima, mediji su institucije kojima građani najviše vjeruju. Naravno, dodao je Zupčević, to je prilika i obaveza medija da se ojača njihova uloga kako bi se unaprijedio njihov položaj u društvu koji je sada jako loš.

Prema procjenama, 35 posto novinara u medijskoj zajednici Bosne i Hercegovine, koja ima više od 3.000 zaposlenih, radi na crno. Potpisani ugovori su nepovoljni. Najčešće na određeno vrijeme, bez uplaćenih doprinosa za zdravstveno i penziono osiguranje. Novinari najčešće rade za plaće koje se kreću od 300 do 500 eura. Sigurnost rada novinara je također upitna.

– U proteklih 10 godina, prema podacima misije OSCE-a u BiH, evidentirano je gotovo 500 napada na novinare. Prema izvještajima organizacije Reporteri bez granica o slobodi medija, BiH je na 58. mjestu, među 180 zemalja svijeta i najbolja je u regiji. Prema indexu sloboda medija, na osnovu kojeg je sačinjen izvještaj, stoji da Bosna i Hercegovina ima najliberalnije zakone o slobodi medija, ali njihova implementacija i realizacija je zakočena zasićenim pravosudnim sistemom – saopćeno je iz Društva novinara BiH.

Podijeli

3 0 komentara

  1. Politicare treba iskluciti iz saopstenja za javnost u medijima. Njihove poruke neka se postavljaju u pisanoj formi na stranicama drzavnih televizija. I to sa potpisom i pecatom obavezno. A ne da svako moze usmeno bez odgovornosti da laprda i truje narod… Baxuzi… Protih njihovih uhljupa se treba boriti. Kada im se oni poizbijaju glava sama pada…Pozz.

  2. Novinarima portala Tuzla live čestitam Dan medija, da ostanete neovisni od gubavih političara i kriminalaca iz vlasti

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *