Zrinjski u derbiju bolji od Želje, Bilbija upisao 20. gol u prvenstvu!

Zrinjski je danas rutinski savladao Željezničar u derbiju 26. kola m:tel Premijer lige BiH, odigranom u Čitluku.

Plemići su postigli pogodak već u 11. minuti. Bila je to dobro poznata akcija aktuelnog bh. prvaka, Ćorluka je uputio centaršut u peterac Plavih, na pravom mjestu je bio kapiten Bilbija i poentirao – 1:0.

Prednost su domaći udvostručili u 27. minuti. Slobodan udarac sa strane je izveo Kiš, ubacio u šesnaesterac, a sa 13 metara Nemanja Bilbija glavom loptu šalje u mrežu Željezničara.

Obećavajuću akciju Plemići su zatim imali u 36. minuti, ali Cocalić je na vrijeme intervenisao ispred Jukića. Zatim je pred kraj poluvremena Sabljić bio u odličnoj situaciji nakon centaršuta Memije, ali je poslao loptu daleko od gola gostiju.

Željezničar, s druge strane, u prvom poluvremenu nije uspio ozbiljnije zaprijetiti mostarskoj ekipi, tako da su ekipe otišle na odmor kod rezultata 2:0.

Početkom drugog dijela meča Zrinjski je prepustio terensku inicijativu Plavima, ali izabranici trenera Nermina Bašića i dalje su se svojski patili da kreiraju konkretnije šanse. Čak je domaći tim i dalje djelovao puno opasnije pred golom protivnika.

Ćužeu se tako ukazala prilika u 61. minuti, ali njegov udarac je okrznuo prečku i završio u gol-autu.

Bilbija je mogao do hat-tricka u 78. minuti, utrčao je u šesnaesterac nakon “poklonjene” lopte, ali u posljednji trenutak uklizao je Cocalić i ispravio svoju grešku. Tri minute kasnije stopostotnu šansu je imao rezervista Mandić, oči u oči sa Benderom, ali Željin golman je izašao kao pobjednik u tom duelu.

Najbolju priliku sarajevska ekipa je imala u 89. minuti, kada je napadač Armin Hodžić pogodio vanjski dio mreže.

Do kraja susreta više nije bilo uzbuđenja. Plemići su ovim trijumfom napravili novi korak prema tituli, Željezničar upisao četvrti poraz zaredom (računajući sva takmičenja).

Zrinjski – Željezničar 2:0 (Bilbija 11’ i 27’)

Stadion Bare u Čitluku. Glavni sudija: Frano Jelić (Široki Brijeg).

ZRINJSKI: Marić, Memija (Ismajlgeci), Jakovljević, Barišić, Ćorluka, Zlomislić, Sabljić (Ćuže), Sučić (Prskalo), Jukić (Mandić), Kiš (Kamenar), Bilbija.

ŽELJEZNIČAR: Bender, Šehić (Hajdarević), Kosorić, Cocalić, Jašarević, Mekić (Galić), Hodžić (Hodžić), Beća, Drljo (Amoah), Santos, Krpić (Beganović).