Zrinjski se hrabro borio, ali je ispao na “penale”

Fudbaleri Zrinjskog nakon penal lutrije ispali su iz Evrope. Prvih 120 minuta utakmice APOEL – Zrinjski završeno je rezultatom 2:2, dok su se u jedanaestercima bolje snašli domaći i slavili rezultatom 4:2.

Nakon sjajnog trijumfa u Ljubljani protiv Olimpije, Zrinjski nije imao snage za još jedan veliki podvig u gostima.

Ipak, Zrinjski je na Kipru prvi došao u vodstvo. Dok se čekalo prvo uzbuđenje na utakmici, Josip Ivančić je pogodio. Igrao se 10. minut kada je glavom fino pospremio loptu u mrežu nakon ubačaja Jakovljevića.

Taj gol, nažalost, razljutio je Kiprane koji vrlo brzo poravnavaju rezultat. U 14. minuti domaći su izveli brz napad po desnoj strani, a nakon povratne lopte Omer Atzili matira Ivana Brkića.

Prvu narednu priliku, igrači APOEL-a su iskoristili i došli do potpunog preokreta. Bivši igrač Sheffield Wednesdaya, Atdhe Nuhiu, pogodio je u 26. minuti nakon kornera za preokret domaćih. Glavom je bio precizan nakon kornera.

No, nastavak donosi znatno bolju igru mostarskog tima. Izabranici Mladena Žižovića su odmah krenuli ofanzivno i u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetili domaćinu.

Golman Miguel Silva je u 48. minuti uz mnogo problema odbranio udarac Ognjena Todorovića, da bi u 51. minuti Nemanja Bilbija šutirao volej udarcem pored gola.

Nastavak utakmice donosi nevjerovatnu inicijativu Zrinjskog. APOEL je kompletno drugo poluvrijeme odigrao bez ijedne šanse, dok su se pred domaćim golom redale jedna za drugom.

Gosti su do zasluženog poravnanja stigli u 69. minuti. Samo što je ušao u igru, Zlomislić je glavom asistirao za Bilbiju koji se odlično snalazi i pogađa za poravnanje.

I nakon gola Zrinjski nije stao. Naprotiv, igrao se 82. minut kada je Bilbija imao još jednu stopostotnu šansu za preokret, ali je golman Silva izašao u udarac i blokirao ga u situaciji jedan na jedan. Regularni dio utakmice završen je rezultatom 2:2, pa se pristupilo produžecima.

U dodatnom dijelu igre, Zrinjski je odlučio igrati sa taktikom iz prvog poluvremena, znatno defanzivnije. Ipak, APOEL nije imao rješenje da probije odbranu Zrinjskog i dođe do neke šanse. Najbolju priliku imao je Govedarica u 104. minuti, ali je Silva odbranio njegov udarac u bliži ugao.

U drugom produžetku igralo se podjednako na obje polovice, ali je Omer Atzili imao najbolju priliku u 114. minuti. Iz peterca je glavom šutirao direktno u Brkića. Nakon što u produžecima nije bilo golova, uslijedili su penali.

U penalima su prvi promašili domaćini, tačnije Atzili je pogodio prečku, ali su Ibanez i Bilbija bili neprecizni, Silva im je odbranio udarce, što su domaći iskoristili do kraja, postigli četiri gola i prošli dalje. Tako je okončana herojska priča Zrinjskog u ovosezonskoj Evropskoj ligi.

APOEL – Zrinjski 2:2 (Nakon penala 4:2) (Atzili 14’, Nuhiu 26’ / Ivančić 11’, Bilbija 69’)

Stadion: Neo GSP (Nikozija). Gledalaca: /. Sudija: D. Stefanski (Poljska). Žuti kartoni: Tuhami, Nuhiu, Atzili (APOEL), Zlomislić, Bilbija, Sadiku (Zrinjski).

FC APOEL: Silva, Nsue, Jorge, Santos, Geraldes, De Vincenti, Tuhami, Atzili, Ndogala, Zahid i Nuhiu.

HŠK Zrinjski: Brkić, Ibanez, Barbarić (od 51’ Bekić), Jakovljević, Ćorluka, Enin, Trebotić (od 66’ Zlomislić), Todorović, Bilbija, Filipović i Ivančić (od 76’ Govedarica). (sc, tl)