Zrinjski pobjedom protiv Veleža osvojio trofej Kupa BiH u fudbalu

Mario Ćuže zatresao je u 52. minuti mrežu Veleža i tako Zrinjskom donio minimalnu pobjedu (1:9) i trofej Kupa BiH u susretu s Veležom.

(Dupla kruna Zrinjskog u sezoni u kojoj im nije bilo ravnog – Foto: Facebook)

Plemićima je ovo prva  dupla kruna s obzirom na to da su i novi prvaci BiH, a prvi trofej nakon 16 godina.

Tako su drugi put osvojili ovo takmičenje, te su stigli do duple krune, pošto su ranije osigurali i titulu u Premijer ligi.

Heroj Plemića je na Bilinom polju danas bio Mario Ćuže, koji je postigao jedini gol na meču u 52. minuti.

Memija je bio u opasnom kontranapadu već u 2. minuti, kada ga na dvadeset metara od gola ruši Lauš. No, nisu Plemići napravili ništa iz tog slobodnjaka.

Potpuno je dominirao Zrinjski i Velež praktično nije mogao do lopte na početku, ali nije bilo većih prilika.

Prvo veće uzbuđenje viđeno je u 19. minuti. Ivančić je izveo korner, glavom šutirao Ćorluka s deset metara, ali Hadžikić to nekako brani.

Prvi put je pred protivnički gol Velež stigao u 21. minuti. Ćuković je poslao jednu “svijeću” u peterac Zrinjskog, a Ćorluka bez rizika izbija loptu u korner ispred Haskića.

Veliku priliku je u 31. minuti imao Zrinjski. Nevjerovatno brzi Ćuže je pobjegao Rođenim, potom centrirao za Tičinovića, kojeg na drugoj stativi u posljednji tren blokira Ćuković.

Minut poslije Tičinović šutira s više od dvadeset metara, a Hadžikić sjajnom paradom brani taj pokušaj.

Novu veliku priliku je Zrinjski imao u 42. minuti. Tičinović sjajno centrira iz kornera, a Bilbija hvata volej na sedam metara od gola. Ipak, loptu je poslao pored stative!

Zrinjski je bolje otvorio i drugo poluvrijeme, te je u 52. minuti stigao do vodstva.

Ćorluka je uputio centaršut na drugu stativu, lopta je predugo putovala, a na volej ju je dočekao Ćuže i pogodio u bliži ugao za 1:0!

Laušu se u 66. minuti iznenada ukazala prilika, ali veznjak Veleža je loše šutirao iskosa s desne strane. Nakon toga je uslijedio dug prekid zbog bakljade navijača Rođenih.

U 79. minuti Jakovljević pravi netipičnu grešku, ali na kraju Halilović šutira samo pored gola. Četiri minute prije kraja s distance šutira Anđušić, ali lopta opet ide pored stative.

U finišu meča je Vehabović van terena, zbog prigovora, dobio crveni karton, a viđene su i ružne scene jer su navijači Veleža počeli čupati stolice i ubacivati ih u teren.

Zrinjski je priveo meč kraju i pobjedom osvojio Kup Bosne i Hercegovine, a tako i duplu krunu u sezoni 2022/23.

Finale Kupa BiH:

Velež – Zrinjski 0:1 (Ćuže 52’)

Stadion: Bilino polje (Zenica). Gledalaca: 7.500. Sudija: Luka Bilbija (Prijedor). Žuti kartoni: Šikalo, Hrkać, Lauš (Velež); Sučić, Malekinušić, Bilbija, Rendulić (Zrinjski) Crveni karton: Vehabović /van terena/ (Velež)

Velež: Hadžikić, Zeljković, Hrkać, Dejanović, Ćuković, Pršeš, Šikalo (od 53. Halilović), Lauš, Vehabović (od 77. Wallace), Anđušić i Haskić.

Zrinjski: Marić, Ćorluka, Barišić, Jakovljević, Memija, Sučić, Ilinković (od 80. Zlomislić), Ivančić (od 60. Kamenar), Tičinović (od 60. Malekinušić), Ćuže i Bilbija. (SC – TL)