Zrinjski nanio Željezničaru prvi ovosezonski poraz na Grbavici

Zrinjski je u drugom poluvremenu meča 15. kola m:tel Premijer lige BiH slomio otpor Željezničara na Grbavici i došao do nove pobjede, zahvaljujući kojoj se učvrstio na vrhu prvenstvene tabele.

Prvo uzbuđenje na utakmici desilo se u 11. minuti kada je viđen opasan udarac Bašića sa dvadesetak metara, ali odbranio je Bender. Golman Željezničara odbranio je i udarac Jakovljevića glavom četiri minute poslije. Prvi udarac Željezničar je uputio u 24. minuti. Mekić je poslao loptu preko gola Zrinjskog.

Gosti su uputili još jedan udarac u okvir gola u 28. minuti, no Bender nije imao nikakvih problema nakon šuta glavom Juranovića. Najbolju šansu imali su Plemići u 35. minuti. Nakon loše procjene Vrhovca, Bilbija se našao u velikoj šansi, no nije pogodio.

Ni u nastavku nije bilo velikih uzbuđenja. U 43. minuti Gasal je uputio loš centaršut pred gol Mostaraca i Soldo je to pokupio. U posljednjim trenucima prvog dijela Plavi su odigrali dobru akciju, na kraju koje je Zdunić šutirao iskosa sa desne strane i Soldo je uz manje probleme odbranio.

Plemići su poveli već na početku drugog poluvremena. Bilbija je prošao po lijevoj strani, odlično uposlio Bašića povratnim pasom, a mladi vezista Plemića preciznim šutem zatresao mrežu domaćih.

Prednost su gosti udvostručili u 57. minuti pogotkom Bilbije s bijele tačke. Prethodno je Blažević srušio Malekinušića u šesnaestercu. Nogometaši Željezničara burno su protestovali, ali ne zbog dosuđenog jedanaesterca, već načina na koji je izveden – smatrali su da je kapiten Zrinjskog dva puta dotaknuo loptu kod šuta. No, sudija Ermin Sivac je nakon kraćih konsultacija s pomoćnikom pogodak ipak priznao.

Nakon toga ritam meča je znatno opao. Željezničar je imao nekoliko poluprilika preko Zdunića i Juričića, kao i iz slobodnog udarca Bekrića, ali Plavi nisu uspjeli ugroziti gol gostiju. No, zato je Bilbija imao nešto reći prije kraja meča, s obzirom da je u 89. minuti volejem ponovo zatresao mrežu domaćih, nakon odličnog centaršuta Jukića, za konačnih 0:3.

Ovo je prva prvenstvena pobjeda Plemića na Grbavici nakon sezone 2017/18, a ujedno i prvi poraz Željezničara ove sezone na domaćem terenu.