Zrinjski nakon produžetaka savladao Olimpiju i izborio treće pretkolo EL

0
846

Fudbaleri Zrinjskog plasirali su se u 3. kolo kvalifikacija Evropske lige nakon što su večeras u Ljubljani pobijedili Olimpiju poslije produžetaka 2:3. U regularnih 90 minuta bilo je 2:2, a Mostraci će u narednoj rundi kvalifikacija igrati protiv APOEL-a na Kipru.

Početak utakmica protekao je u ispitivanju snaga i bez velikih šansi, ali od starta se vidjelo da Mostarci mogu igrati sa slovenačkim timom.

Ipak, Olimpija je povela u 19. minuti. Caimacov je ubacio sa desne strane, a Ivanović je fenomenalno skočio i u padu glavom pogodio za 1:0.

Period bolje igre u nastavku utakmice Mostarci su krunisali zasluženim pogotkom u 51. minuti. Filipović je sjajno izveo korner, a Bilbija je vješto reagovao na prvoj stativi i pogodio glavom za 1:1.

Već u narednom napadu Ivančić je bio vrlo izglednoj šansi, ali njegov udrac zaustavio je Frelih.

Nakon toga Zrinjski se neočekivano povukao. Domaći su sve više pritiskali, a u 81. minuti su stigli do novog vodstva. Fink je sjajno ubacio sa desne strane, a Vombergar je odlično pogodio glavom za 2:1.

Kada se činilo da je sve gotovo u 84. minuti, Lyaskov se okliznuo, Filipović je uzeo loptu i proigrao usamljenog Bilbiju kome nije bilo teško da pogodi za 2:2.

U 85. minuti nakon ubačaja Filipovića Samardžić je igrao ispruženom rukom, ali čist penal za Zrinjski nije dosuđen. Nakon greške Enina Olimpija je imala veliku šansu preko Ivanovića u 90. minuti, ali Brkić je fenomenalno odbranio i ušlo se u produžetke.

Prvi produžetak počeo je sjajno za Zrinjski. U 92. minuti Filipović je ubacio iz prekida, a Ivančić je odlično reagovao i pogodio za 2:3. Bila je to treća asistencija Filipovića na meču.

Već u narednoj akciji odličan pokušaj Vukušića odbranio je Brkić. Golman Zrinjskog je u 105. minuti ponovo spasio svoj tim kada je zaustavio udarac Elšnika.

U drugom produžetku bh. predstavnik je uspio odoljeti svim napadima Slovenaca i prošao je dalje, a u narednoj rundi za sedam dana igrat će protiv APOEL-a na Kipru.

Olimpija – Zrinjski 2:3 (Ivanović 19′, Vombergar 81′ / Bilbija 51′, 84′, Ivančić 92′)

Stadion: Stožice. Sudija: Ricardo de Burgos Bengoechea (Španija). Žuti kartoni: Fink, Korun (Olimpija); Ivančić, Bilbija, Jakovljević, Mašić, Barbarić (Zrinjski).

Olimpija: Frelih, Lyaskov (od 91. Bagarić), Korun, Samardžić, Fink, , Ostrc (od 56. Pavlović), Elšnik, Kapun (od 106. Kurez), Vombergar (od 85. Vukušić), Ivanović.

Zrinjski: Brkić, Stojkić (od 73. Ibanez), Barbarić, Jakovljević, Tičinović, Trebotić (od 66. Zlomislić), Enin, Todorović, Bilbija, Filipović, Ivančić (od 96′ Mašić). (scs, tl)