“Zmajice” poražene od Slovenije, četvrtfinale će tražiti kroz baraž

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u nevjerovatnoj utakmici 3. kola grupne faze Eurobasketa poražena je od Slovenije sa 81:91.

Nije dobro izgledala igra Zmajica u jednom dijelu ovog meča, tačnije drugoj i trećoj četvrtini, gdje su upale u napadačku krizu, a u odbrani dozvolile preveliki broj otvorenih šuteva Slovenkama, koje su to znale iskoristiti i steći veliku prednost

U jednom trenutku je u trećoj dionci Slovenija imala i 25 poena prednosti, a Zmajice su se probudile u posljednjoj četvrtini i uvele meč u neizvjesnu završnicu. Na kraju ipak nisu uspjele napraviti čudo i završilo je 81:91 u korist Slovenki.

Tako BiH neće na prvom mjestu završiti grupnu fazu, pa je sada očekuje utakmica baraža za ulazak u četvrtfinale Eurobasketa. Tamo je očekuje duel s pobjednikom današnje utakmice Hrvatska – Češka.

Dobro su Zmajice ušle u meč i prvu dionicu dobile sa 25:23, ali onda je uslijedio raspad u drugoj u kojoj su Slovenke trojkama zasule naš koš i napravile veliku prednost te na odmor otići sa vodstvom od čak 37:54.

Nije se mnogo toga promijenilo na početku treće četvrtine, Zmajice su ostavljale dosta prostora Slovenkama na šutu za tri poena, što su one redovno kažnjavale i nisu dozvoljavale djevojkama Gorana Loje da smanje njihovu prednost.

U finišu treće dionice Zmajice prave seriju od 9-0 i smanjuju na 56:72 i tako nagovijestile probleme za Slovenke koje su se, čini se, bile opustile i mislile da je sve gotovo.

Sjajno BiH otvara posljednju dionicu i na krilima Gajić i Jones stižu na -10 (64:74). Potom se razigrala i sjajna Jones koja u potpunosti vraća BiH u igru, pa je na tri i po minute prije kraja rezultat bio 76:80!

Ipak, u posljednjim trenucima meča Zmajice su promašile neke šuteve, Slovenke su se bolje snašle i na kraju slavile trijumf od 81:91.

Marica Gajić je ubacila 28 poena i imala 11 skokova, dok je Jonquel Jones dodala 24 poena i 10 skokova. Kod Slovenki se sa 22 poena istakla Eva Lisec.

Baraž za ulazak u četvrtfinale igra se već sutra, a protivnik BiH će biti bolji iz današnjeg duela Hrvatske i Češke.

Eurobasket, 3. kolo grupe C:

Bosna i Hercegovina – Slovenija 81:91

One comment

1. Pet igracica su nosile igru u sve tri utakmice, pa naravno da su umorne i da se nisu mogle nositi sa Slovenijom. To nas moze kostati i slijedece utakmice u barazu. Sa tim barazima nikada nismo bili dobri.