Zmajice poražene od Rusije, ali i dalje vrlo blizu Evropskom prvenstvu

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Rusije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u dvorani Hils na Ilidži (68:72), a tako su se Ruskinje revanširale za poraz od Zmajica na domaćem terenu (69:70).

Poveli smo jednim pogotkom Marice Gajić sa linije slobodnih bacanja, ali u nastavku Ruskinje su došle do prednosti, koji su čuvale do sredine prve četvrtine, kada su Zmajice napravile preokret i u drugi period ušle sa dva poena prednosti (22:20).

Naše djevojke nastavile su žestoku borbu sa Ruskinjama u drugoj četvrtini, a nisu im dozvolile ni u jednom trenutku da dođu u priliku za preokret. Vodile su u jednom trenutku 10 poena razlike.

Gošće su uspjele nakon dva naša loša napada ubaciti 14 poena u drugoj dionici, te su Zmajice na odmor otišle s prednošću od šest poena (40:34).

U trećem periodu Ruskinjama je ulazilo skoro sve. Gošće su pogodile veliki broj trojki. Zmajice su se uspjele vratiti i izjednačiti, no to je najviše što su uspjele uraditi. U finišu su imale napad za novo izjednačenje, a onda je gostujuća ekipa ekspresno otišla na +6. Trojkom Anđele Delić u posljednjim trenucima četvrtine smanjili smo na 57:60.

Osjetilo se da je umor stigao Zmajice u zadnjoj četvrtini, tako da je Rusija sredinom perioda došla do maksimalne prednosti od devet poena. Naše djevojke su zaprijetile u nekoliko navrata kada su se primakle Ruskinjama, no nisu imale snage za preokret i poražene su sa 68:72.

Odlična je bila Jonquel Jones sa 23 poena i deset skokova, kao i Marica Gajić, koja je imala također double-double učinak – 13 poena i 17 skokova, a tome je dodala tri asistencije. Matea Tavić je ubacila 15 poena, a Milica Deura deset. U pobjedničkoj ekipi najefikasnija je biča Raisa Musina sa 25 poena, sedam skokova, dok je dvocifrena još bila samo Anna Leshkovtseva sa 11 poena.

Ovaj poraz ipak nije tragedija, s obzirom da BiH i dalje može ostvariti plasman na Eurobasket u slučaju pobjeda nad Švicarskom i Estonijom u preostale dvije utakmice kvalifikacija. U tim mečevima Zmajice će imati ulogu velikog favorita. (sc, tl)