“Zmajevi” u prijateljskoj utakmici poraženi od Irana (Foto)

U prijateljskoj međunarodnoj utakmici, odigranoj u Sarajevu, zbrda-zdola sastavljena reprezentacija BiH poražena je od Irana rezultatom 0:2.

Kako je naša selekcija igrala, pokazuje podatak da je naš tim prvu ozbiljniju priliku imala u četvrtoj minuti sudijske nadoknade, ali nije iskorišćena.

Tako su Zmajevi i u šestoj utakmici u kojoj su bili s klupe predvođeni selektorom Dušanom Bajevićem ostali bez pobjede, te je iskusni stručnjak nastavio negativan niz za kormilom reprezentacije.

Bajević će Zmajeve voditi u još dvije utakmice koje slijede u narednim danima, a očekuju ga jako teški zadaci na gostovanju Holandiji u Amsterdamu, te meču s Italijom na Grbavici.

Od samog početka smo večeras gledali vrlo nepovezanu igru Zmajeva. U prvih desetak minuta nismo vidjeli nikakva uzbuđenja, a onda su nekoliko puta pokušali zaprijetiti. Išle su akcije momaka Dušana Bajevića gotovo po pravilu po bokovima, s kojih su centrirali Josip Ćorluka i Amer Gojak, ali većinu lopti je pokupio golman Iranaca Abedzadeh.

Potom je prijeti Iran, koji je ogromnu priliku imao u 21. minuti nakon velike greške Benjamina Tatara, koji je predao loptu gostima, ali Jasmin Burić spašava Zmajeve i zaustavlja napadača Irana u situaciji jedan na jedan.

Ubrzo nakon toga Burić još jednom sjajno reaguje i kupi loptu ispred Gholizadeha, koji je bio u sjajnom prodoru. Pri toj intervenciji se Burić i povrijedio, uhvatio se za zadnju ložu i morao napustiti igru, a na golu ga je zamijenio Kenan Pirić.

Zmajevi praktično u cijelom prvom dijelu nisu imali niti jednu pravu šansu. Miralem Pjanić i Irfan Hadžić su imali po jedan pokušaj izvan kaznenog prostora, ali bili su to slabi udarci, dok je Pjanić u posljednjoj minuti prvog poluvremena imao priliku da zaprijet iz slobodnjaka s ivice kaznenog prostora, ali je tada pogodio samo živi zid.

Na startu drugog dijela su nam Iranci priredili hladan tuš, pošto već nakon nekoliko sekundi igre dolaze do vodstva. Do lopte je stigao Kaveh Rezaei, namjestio se i sa 15 metara iskosa s desne strane preciznim udarcem matirao Pirića.

Nastavili su Iranci napadati i nakon toga, a Zmajevi jednostavno nisu imali rješenja za visoki presing i teško su čak prelazili i centar terena. U jednom od rijetkih prelazaka na protivničku polovinu rezervista Advan Kadušić centrira prema Smailu Prevljaku, ali dosta neprecizno i loptu hvata golman gostiju.

Tek u 67. minuti smo vidjeli prvi pokušaj Zmajeva u drugom poluvremenu, a udarac Rahmanovića sa dvadesetak metara otišao je pored gola.

Do kraja Zmajevi nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti golu Abedzadeha, a Iranci u nadoknadi dolaze i do drugog gola. Loptu je uzeo Ghaedi, namjestio se između naših defanzivaca i matirao nemoćnog Pirića za konačnih 0:2.

Za tri dana BiH će gostovati Holandiji u Amsterdamu u meču Lige nacija, a 18. novembra nam na Grbavici gostuje Italija u posljednjem kolu ovog takmičenja.