Zmajevi poveli i stali: Poljaci preokretom do bodova na Bilinom polju

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je večeras u 2. kolu Lige nacija na svom terenu u Bilinom polju doživjela poraz od reprezentacije Poljske, koja je slavila sa 1:2.

Nisu tako izabranici Dušana Bajevića uspjeli ovjeriti dobar rezultat iz Firence, kada su u petak protiv Italije izvukli bod odigravši neriješeno 1:1.

Zmajevi su i u ovu utakmicu ušli dosta slično kao i tu protiv Italije. Držali su loptu u svojim nogama i imali inicijativu, ali nisu previše rizikovali u igri prema naprijed.

Nakon toga smo vidjeli nekoliko centaršuteva Harisa Hajradinovića nakon prekida – slobodnog udarca i kornera, ali defanzivci Poljske nisu imali problema da otklone opasnost ispred svog gola.

Zatim je inicijativu preuzeo gostujući tim, koji je prvi put zaprijetio preko Jozwiaka u 21. minuti. Tada je on šutirao pored gola Asmira Begovića.

Minut poslije dosuđen je jedanaesterac za Bosnu i Hercegovinu. Nakon centaršuta s lijeve strane Kamil Glik je u skoku odgurnuo Elvira Koljića, a Cuneyt Cakir je bez mnogo razmišljanja pokazao na bijelu tačku.

Loptu je namjestio Hajradinović i poslao je u donji lijevi ugao gola Lukasza Fabianskog za vodstvo Zmajeva od 1:0.

Dobili su Zmajevi krila nakon vodećeg pogotka, odigrali još nekoliko dosta dobrih akcija, ali nisu uspjeli još jednom ugroziti gol Poljaka, koji u finišu poluvremena prave veliki pritisak na naš gol.

Redale su se prilike Poljaka preko Grosickog, Glika i Milika, nekako su se Zmajevi spašavali, ali to nisu uspjeli i u 45. minuti. Tada je iz kornera ubacio Grosicki, najviši u skoku je bio Glik, koji je glavom pogodio za poravnanje 1:1.

Prvu ozbiljniju situaciju u drugom poluvremenu smo vidjeli pred našim golom u 56. minuti, tada je Jozwiak prošao po desnoj strani, centrirao ka Miliku, ali je u posljednji tren spasio Begović svojom intervencijom.

Tri minute poslije sjajna šansa i za Edina Višću nakon centaršuta Eldara Ćivića, ali nije uspio zahvatiti loptu onako kako je želio.

Poljaci su nastavili praviti dosta problema odbrani Zmajeva, posebno po stranama, a do preokreta i vodstva stižu u 67. minuti. Tada je po lijevoj strani probio Rybus, centrirao, a loptu glavom u mrežu zakucao večeras fantastični Grosicki za 1:2.

Mogli su Zmajevi ekspresno uzvratiti pošto su u 72. minuti odigrali fantastičnu akciju. Hadžiahmetović je poslao dugu loptu za Višću, on je sjajno spustio za Koljića, ali ju je naš napadač poslao preko prečke gola Fabianskog.

Novu priliku je u 78. minuti imao Edin Džeko, ali je njegov udarac zaustavio Fabianski.

Pet minuta prije kraja veliku priliku nakon centaršuta Hodžića propušta Višća, koji je bio sam pred golom Fabianskog, ali loptu nije zahvatio najbolje…

Pokušavali su Zmajevi i do kraja napraviti pritisak, ali nisu uspjeli stići do poravnanja.

Završilo je trijumfom gostiju od 1:2. (SCsport)