Zmajevi pobijedili Sloveniju i otvorili vrata EP-a u rukometu!

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poijedila je večeras sa Sloveniju u Cazinu, gdje je odigran meč petog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Taj rezultat skoro da nam garantuje plasman na EP.

Slovenci bolje otvaraju utakmicu, bilježe vodstvo od 3:5 u sedmoj minuti. No, naši momci su zatim uspostavili kvalitetniju organizaciju u napadu te serijom 6:1 napravili preokret i došli do prednosti od tri gola (9:6).

Pogotkom Marka Panića Zmajevi su povisili na plus četiri (11:7) u 18. minuti meča. Slovenački selektor Uroš Zorman je zatim uzeo time-out, koji je urodio plodom jer su njegovi izabranici ekspresno izjednačili (11:11).

Cokan je pogodio za novo vodstvo gostiju četiri minute prije odlaska ekipa na odmor (12:13), ali poluvrijeme je okončano neriješenim rezultatom (15:15), zaključno s odbranom Ahmetaševića u posljednjem napadu gostiju.

Burić donosi prednost našem timu (16:15) početkom poluvremena, ali Slovenci su ponovo napravili preokret i poveli sa 17:20 u četrdesetoj minuti, ponajprije zahvaljujući čvrstoj odbrani.

Zmajevi uspjevaju smanjiti na 19:20, a zatim i izjednačiniti na 22:22 u 46. minuti nakon što je Senjamin Burić realizovao kontranapad.

U seriju odbrana je ušao njegov brat Benjamin Burić, da bi na drugoj strani terena Vlado Draganić poentirao za naše vodstvo 23:22.

Minimalnu prednost držali smo nekoliko minuta, da bi završnica susreta ponudila istinsku dramu.

Slovenija opet pravi preokret na pet minuta prije kraja susreta (24:25), ali Burić je poravnao na 25:25, nakon čega Zorman zove time-out.

Hamidović je realizovao sedmerac za 26:25, ali Jovičić Slatinšek je poravnao na 26:26.

Burić pogađa u zadnjoj minuti za 27:26! I odbranili smo se! Pobjeda!

Draganić je odigrao utakmicu karijere sa šest golova, Senjamin Burić je postigao sedam, Dino Hamidović i Mirko Herceg po pet golova.

U trenutnoj situaciji naša selekcija je na tabeli najboljih trećeplasiranih druga sa dva boda kao i Farska Ostrva i samo nas dvije-tri senzacije u posljednjem kolu mogu odvojiti od plasmana na EURO. Blizu smo veoma.

BOSNA I HERCEGOVINA: Benjammin Burić Admir Ahmetašević, Milan Vukšić, Mirko Herceg, Senjamin Burić, Adi Mehmedčehajić, Marko Panić, Mirsad Terzić, Luka Perić, Nedim Hadžić, Dino Hamidović, Vlado Draganić, Marko Davidović, Mladen Bošković, Elmir Građan i Amir Muhović.

SLOVENIJA: Joze Banik, Nik Henigman, Stas Jovičić Slatinšek, Miha Zarabec, Kristijan Horzen, Timotej Grmšek, Tin Cokan, Tadej Mazej, Rok Ovniček, Aleks Kavčić, Grega Krečić, TIlen Strmljan, Domen Novak, Jernej Drobež, Urh Kastelič.

Slovenija je prva u grupi 7 sa sedam bodova, Crna Gora i BiH imaju po šest, a Kosovo je bez bodova. Posljednji meč kvalifikacija Zmajevi igraju u Crnoj Gori. (Sport Centar, TL)