Zmajevi na krilima Prevljaka savladali Kazahstan i izbili na drugo mjesto

Reprezentacija Bosne i Hercegovine napokon je upisala jednu pobjedu u zvaničnim utakmicama, pošto je danas u Nur Sultanu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo nadigrala Kazahstan i slavila 0:2!

Prva je to pobjeda BiH u zvaničnim utakmicama nakon čak 691 dana, a i prva je u aktuelnim kvalifikacijama za Mundijal.

Heroj Zmajeva u Kazahstanu bio je Smail Prevljak, koji je danas odigrao fenomenalan meč i postigao dva gola.

Ovom pobjedom i tri osvojena boda, BiH je izbila na drugo mjesto naše kvalifikacione grupe. Ispred je samo Francuska sa 12 bodova, a BiH ima 6, što je bod više od Ukrajine i Finske koje od 18 sati igraju međusobni susret. Kazahstan je posljednji s tri boda.

Agresivno je Kazahstan ušao u utakmicu i imao je inicijativu u uvodnim minutama, ali bez pravih prilika.

Prvu šansu na utakmici imala je reprezentacija BiH u 11. minuti. tada je Eldar Ćivić lijepo centrirao za Miroslava Stevanovića, a njegov udarac glavom odbranio je Pokatilov na golu Kazahstana.

Kako je vrijeme prolazilo Zmajevi su bili sve opasniji, a u 16. minuti nakon prelijepe kombinacije po desnoj strani i dodavanja Stevanovića, Smail Prevljak šutira preko gola.

Deset minuta poslije Zmajevi stižu do prednosti! Lopta je došla na desnu stranu do Stevanovića, on fantastično centrirao i “u trepavicu” pogodio Prevljaka, koji glavom matira Pokatilova za 0:1 vodstvo BiH!

Nakon pola sata igre šansu je imao i Džeko, ali je, nakon novog ubačaja Stevanovića, njemu loptu s glave skinuo Pokatilov.

Do kraja prvog dijela imala dominirala je reprezentacija BiH, ali nije uspjela doći i do drugog pogotka koji bi joj osigurao miran nastavak utakmice. Najbolju šansu je u 43. minuti iz slobodnjaka sa 17 metara imao Ćivić, ali je izblokiran.

Drugo poluvrijeme počelo je na isti način kao i prvo. Kazahtanci su opet imali inicijativu, a u 49. minuti je svoj šut oprobao Zaynutdinov, ali nije bilo problema za Šehića koji hvata loptu. Na drugoj strani je udarcem uzvratio Amer Gojak, ali odbranio je golman domaćih.

Džeko je imao sjajnu priliku u 51. minuti meča, ali je njegov udarac sa 12-13 metara otišao tik pored stative… U 57. minuti opasan napad pravi i Kazahstan, ali na kraju Ahmedhodžić uspijeva da izblokira Zaynutdinova.

Otprilike nakon sat igre, veliku šansu da možda i riješi pitanje pobjednika propustio je Gojko Cimirot. Potpuno neometan je sa 8-9 metara loptu poslao visoko preko gola. Nedugo nakon toga šut Džeke nakon fenomenalnog prodora zaustavlja Pokatilov.

U 66. minuti BiH dolazi do drugog gola! Opet je s desne strane centrirao Stevanović, lopta je prošla Džeku i stigla do Prevljaka, koji se opet sjajno snalazi i postiže i drugi gol na meču za 0:2!

Do kraja smo vidjeli još po nekoliko prilika na obje strane, ali rezultat se nije mijenjao i Zmajevi su upisali prvi trijumf u ovim kvalifikacijama!

Za tri dana BiH očekuje i gostovanje Ukrajini (utorak, 12. oktobar od 20,45 sati).

Kvalifikacije za SP u Kataru:

Kazahstan – BiH 0:2 (Prevljak 25′, 66′)

Stadion: Astana Arena (Nur Sultan). Sudija: Davide Massa (Italija). Žuti kartoni: Logvinenko, Shomko (Kazahstan); Gojak (BiH).

Kazahstan: Pokatilov, Bystrov (Murtazayev), Maliy, Alip, Vorogovskiy (beysebekov), Logvinenko, Kuat, Shomko (Orazov), Zaynutdinov, Zhukov (Zhaksylykov), Shchetkin (Omirtayev).

BiH: Šehić, Kovačević, Ahmedhodžić, Kolašinac, Ćivić, Stevanović, Hadžiahmetović, Cimirot (Nalić), Gojak, Prevljak (Demirović), Džeko. (scs)