Tačno mjesec prije obilježavanja godišnjice genocida Žene Srebrenice okupile su se na mirnom protestu u Tuzli. Podršku su im pružile i predstavnice Udruženja Žene u crnom, koje su u fokus stavile pravosnažnu presudu ratnom zločincu Ratku Mladiću.
Žene u crnom danas su poručile da je presuda Ratku Mladiću obavezujuća za zemlju iz koje one dolaze, odnosno Srbiju, u smislu da prestane osporavati, falsifikovati i umanjivati odluku međunarodnih sudova pravde te da prestane ustupati prostor ratnim zločincima.
“Skupština Srbije mora prestati biti mjesto u kojem se obožavaju ratni zločinci, a ukoliko to ne radi jer poštuje dostojanstvo žrtava, potrebno je da to učini jer je obavezuju međunarodne odluke”, navela je Staša Zajović, predstavnica Žena u crnom.
Reakcija u Srbiji na presudu Mladiću, prema njenim riječima, pokazuje da je na djelu kontinuitet nekažnjivosti, ali i ideologije i prakse samogenocida, ne samo zato što je poricanje genocida njegova posljednja faza, već i što je to minium kojim bi ta država sebi mogla vratiti univerzalno lice ljudskosti.
“Slušajući žrtve, izražavam i dijelim njihovo mišljenje da presuda Mladiću nije dovoljna za zadovoljenje pravde, jer ona nije uključila genocid u šest općina, jer je zapravo do početka 1992. planiran, a kasnije i izvršen genocid, a završnica toga je genocid u Srebrenici. To je veoma važno zbog zajednice žrtava i univerzalne pravde”, poručila je Zajović.
Tokom današnjeg tradicionalnog mirnog okupljanja, članice Udruženja Žene Srebrenice podsjetile su javnost na stravične zločine i genocid u tom bh. gradiću koji se desio 11. jula 1995. godine.
One su danas naglasile da bi od BiH bilo pošteno da konačno usvoji zakon o negiranju genocida, čime bi porodice i žrtve u određenoj mjeri bile zaštićene od daljnjeg bola i patnje.
“Mi smo više premorene, a promukle smo tražeći pravdu. Imamo dovoljno institucija i pravnih kuća koje mogu nametnuti to da se genocid ne smije više negirati”, kazala je Nura Begović, potpredsjednica Udruženja Žene Srebrenice. (tl, kl, foto: dz)