Vremeplov (37): Sarajlić odveo Slobodu u 2. kolo Intertoto kupa

Večeras će tri naša predstavnika pokušati izboriti plasman u 2. pretkolo Evropske lige. Tome je najbliži Zrinjski koji je u prvoj utakmici slavio s 3:0 protiv skopske Akademije Pandev.

Dobre izglede ima i bijeljinski Radnik koji je u prvom meču pobijedio s 2:0 Spartak iz Trnave, a bez šansi nije ni Široki premda je u prvom susretu na Pecari poražen od kazahstanskog Kairata (1:2).

Prije 15 godina borbu za prolaz u 2. kolo uspješno je u Intertoto kupu okončala tuzlanska Sloboda, koja je nakon poraza od Publikuma iz Celja (2:1), u revanšu, odigranom u Ugljeviku (26. jun 2004.), pobijedila 1:0 i plasirala se u 2. kolo gdje je čekao upravo Spartak iz Trnave.

Strijelac tog istorijskog gola za Tuzlake (na slici) bio je Adnan Sarajlić Sara i to već u 3. minuti utakmice. Evo izvještaja sa te utakmice iz “Sportskih novosti”, sa igračima i trenerima, tek da se vidi kakva je tada bila Sloboda.

SLOBODA – CMC PUBLIKUM 1:0 (1:0)
UGLJEVIK – Stadion Rudara. Vrijeme sunčano i toplo. Gledatelja 1.500. Sudac: Marek Mikowajewski (Poljska) – 7. STRIJELAC: 1:0 Sarajlić (3).

SLOBODA: Dedić 7, Nikolić 7, Lamešić 6,5, Crnogorac 6, Čović 6,5, Bajrović 7, Novaković 6 (od 46. Delić 6), Sarajlić 7 (od 78. Kuduzović -), Okanović 6,5, Vojvodić 7 (od 66. Borić 5,5), Hadžić 6. Trener: Sakib Malkočević.

CMC PUBLIKUM: Šeliga 7, Šnofl 5,5, Kelhar 6,5, Brumen 6,5, Helbl 5,5 (od 68. Štromajer 6), Gobec 6,5, Lungu 6,5, Sešlar 6,  Vršič 6, Plastovski 6,5 (od 68. Urbanc 6), Kvas 6. Trener: Ivan Matković.

Igrač utakmice: Adnan Sarajlić.

Prolazak u 2. kolo Intertoto kupa Tuzlaci su ostvarili na stadionu u Ugljeviku, na utakmici koju su (bezrazložno) pratile posebne mjere osiguranja, a pogodak zlata vrijedan postigao je već u 3. minuti, Adnan Sarajlić. Sa oko 40 metara nabačenu loptu od Darka Vojvodića, kapetan Slobode glavom je poslao desno od inače dobrog vratara Slovenaca, Aleksandera Šelige.

U 11. minuti Darko Vojvodić mogao je svoj posljednji nastup u majici Tuzlaka okruniti pogotkom, ali je njegov snažni šut iskosa sa desne strane zatresao spoljašnji dio mreže. Dvije minute kasnije Staniša Nikolić je sa oko 18 metara strahovitim udarcem uzdrmao gredu.

Vratnica je spriječila u 48. minuti da Celjani izjednače rezultat. Sa  20 metara udaljenosti šutirao je Gobec, lopta je udarila u gredu, skliznula je u vratnicu, te prošla gotovo cijelom gol-crtom, ali nije ušla u mrežu. U drugom dijelu ni Vršič u 51. minuti nije krunisao pogotkom iz dobre pozicije, ali je najveći promašaj imao Emir Borić u 79. minuti, kada je na dodavanje Tarika Okanovića izbio sam pred vratara gostiju, ali je šutirao točno u njega i šansa je propala.

Dok je trener CMC Publikuma, Ivan Matković, kukao zbog propuštenih prilika da se postigne barem jedan pogodak, dotle je trener Slobode, Sakib Malkočević, priznao da  je CMC Publikum bio blizu poravnanja rezultata, ali da je za njegovu momčad ovo dobar rezultat s obzirom na oskudan igrački kadar.

Suparnik Tuzlaka u 2. kolu Intertoto kupa je slovačka Trnava koja je bila bolja u srazu sa mađarskim Debrecinom (3:0 i 1:4). (mp – Foto: Miroslav Petrović)