Villarreal osvojio prvi trofej u historiji kluba

Villarreal je osvojio Evropsku ligu nakon što je bio bolji od Manchester Uniteda nakon izvođenja penala (11:10). Regularni dio utakmice i produžeci završeni su rezultatom 1:1. Tako je Unai Emery pokazao da je stručnjak za ovog takmičenje, u kojem je došao do četvrtog trofeja. Ovo je bio prvi trofej u historiji Žute podmornice.

Manchester United je očekivano imao više loptu u svom posjedu u prvom poluvremenu, međutim Crveni đavoli nisu opasnije prijetili Villarrealu. Žuta podmornica došla je do vodstva u 29. minuti kada je pogodio Gerard Moreno.

Moreno je tako postao deset igrač u pet najjačih evropskih liga koji je ove sezone postigao 30 i više pogodaka. U Španiji više je postigao samo Lionel Messi (38). Do kraja prvog poluvremena nije bilo promjene rezultata.

Crveni đavoli došli su do poravnanja u 55. minuti kada je pogodio Edinson Cavani. Urugvajac je tako postao najstariji strijelac za Manchester United u evropskim finalima sa 34 godine i 101 danom. Iza sebe je ostavio Teddyja Sheringhama (33 godine i 54 dana) i Bobbyja Charltona (30 godina i 231 danom).

Marcus Rashford je imao veliku šansu za engleski klub u 69. minuti, no loptu je poslao malo pored gola. Nedugo nakon toga opasno je zaprijetio glavom Cavani. Do kraja je bilo još nekih prilika, međutim rezultat se nije mijenjao i otišlo se u produžetke.

Villarreal je izgledao bolje u prvom produžetku u kojem se nakon dugo vremena našao u šansi za gol, međutim mreže su mirovale. U drugom produžetku nije bilo mnogo uzbuđenja, a VAR je provjeravao da li je bilo igranja rukom jednog igrača Uniteda u šesnaestercu, no nije bilo ništa od toga i otišlo se u penal seriju.

U penal seriji svi fudbaleri su pogodili, a onda su šutirali i golmani. Pogodio je Rulli, a promašio De Gea i tako postao tragičar Uniteda.

Villarreal – Manchester United 1:1 (Moreno 29′ / Cavani 55′) – 11:10 nakon penala

Stadion: Miejski (Gdanjsk). Sudija: Clement Turpin (Francuska). Žuti kartoni: Capoue, Foyth (Villarreal), Bailly, Cavani (Manchester United).

VILLARREAL: Rulli, Foyth (od 88. Mario Gaspar), Albiol, Pau Torres, Pedraza (od 88. Moreno A.), Parejo, Capoue (od 120. Raba), Trigueros (od 77. Gomez), Gerard Moreno, Bacca (od 60. Coquelin) i Pino (od 77. Alcacer).

MANCHESTER UNITED: De Gea, Wwan-Bissaka (od 120. Mata), Lindelof, Bailly (od 116. Tuanzebe), Shaw, Pogba (od 116. James), McTominay (od 120. Telles), Greenwood (od 100. Fred), Bruno Fernandes, Rashford i Cavani. (Scs, tl)