Velež preokretom do velike pobjede protiv AEK-a

Navijači Veleža 22. juli 2021. godine će pamtiti. Večeras su njihovi Rođeni savladali velikog favorita. Slavni AEK je kapitulirao na Grbavici, stadion je nakon meča plesao u euforiji.

Podvig Mostaraca je tim veći što je napravljen uz preokret, jer su Grci prvi poveli u prvom susretu drugog pretkola Konferencijske lige.

To se desilo u 12. minuti, nakon dobre akcije Ansarifard se ukazao sam ispred Bogdanovića i rutinski poentirao za vodstvo gostiju.

Velež je ekspresno uzvratio. Samo dvije minute kasnije desio se pravi projektil Omara Pršeša. Odapeo je vezista Rođenih sa 25 metara, lopta se odbila o gornji dio stative i završila iza leđa Tsintotasa.

Bilo je još nekoliko poluprilika na obje strane, posebno se izdvaja novi pokušaj Pršeša iz daljine u 32. minuti, ali vratar grčke ekipe je krajnjim naporom uspio skrenuti loptu u korner.

Do odlaska ekipa na odmor rezultat se ipak nije mijenjao.

Puno sreće imao je Velež na startu drugog dijela, Tzavellasov šut glavom okrznuo je prečku i završio u gol-autu. Tri minute kasnije uslijedila je kazna. Ćosić je gurnuo loptu Zajmoviću, a napadač Rođenih iskosa matirao grčkog vratara – 2:1! Uslijedila je nekontrolisana euforija na stadionu, pjesma se orila… Kakav trenutak, za pamćenje!

Potom se izmjenjalo još nekoliko šansi, a opet je Tzavellas bio najveća prijetnja kada je u 74. minuti šutirao glavom tik pored gola Bogdanovića. Zatim je rezervista Georgijević bio u odličnoj prilici na drugoj strani, ali njegov udarac je krajnjim naporom zaustavio Tsintotas.

Stanje na semaforu ostalo je ipak nepromijenjeno. Velež je upisao veliku pobjedu, jednu od najznačajnijih u posljednjih nekoliko decenija. Revanš je za sedam dana u Atini. Ako Rođeni odigraju kao večeras – nova senzacija je moguća.

Velež – AEK 2:1 (Pršeš 13′, Zajmović 52′ – Ansarifard 12′)

Stadion Grbavica. Gledalaca 7.000. Glavni sudija: Nathan Verboomen (Belgija).

VELEŽ: Bogdanović, Ovčina, Zeljković, Isić, Ferreyra, Hasanović, Pršeš (Osmić), Ćosić (Radović), Anđušić (Vehabović), Brandao (Dejanović), Zajmović (Georgijević).

AEK: Tsintotas, Lopes (MItaj), Tzavellas, Svarnas, Bakakis, Shakhov, Szymanski, Albanis (Tanković), Garcia, Mantalos, Ansarifard (Araujo). (scs, tl)