UKC Tuzla pred Ustavnim sudom Federacije BiH: Politika jača od zdravlja!

            Zakonitost Odluke Skupštine TK će za desetak dana razmatrati Ustavni sud Federacije BiH kojem je apelaciju uputila Vlada Nermina Nikšića. Pravnici vele da će  odluka biti na štetu tuzlanske skupštinske većine
UKC Tuzla, status, zakonitost, ustavni sud
O statusu će odlučiti Ustavni sud: Univerzitetski klinički centar Tuzla (Foto: TL)

             Navrat, nanos, i na svoju ruku, dakle skitski, politika se u nas umiješala i u zdravlje naroda! Dakle, umjesto da se bavi zdravljem naroda, u smislu povećanja radnih mjesta, životnog standarda etc., politika čini sve što može da što većom brzinom i u što većem broju, mladi napuštaju svoju domovinu!

Postajemo sve starija i sve bolesnija nacija, postajemo najveći hokejaški klub u svijetu jer ćemo uskoro skoro svi hodati pomoću štapova koji se u sportu zovu hokej-palice! Dakle, uskoro će nam političari davati dijagnozu i lijekove! Ko doktore za šta pita?

            Tako opisano stanje traje u Tuzlanskom, dakle najbrojnijem federalnom, kantonu.

Vlada Nermina Nikšića, kao što je kod nas i običaj, 2. avgusta iza nas, po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti FBiH, smjenjuje Upravni odbor Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli i imenuje Privremeni upravni odbor. Taj smijenjeni je imenovala Vlada Fadila Novalića, a i ona sve po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti FBiH. E, sad dolazi početak igrokaza!

            Skupština TK, već 13. avgusta iste godine stavlja van snage Statut UKC usvojen još 2013. godine,  i donosi odluku da njena vlada imenuje Privremeni upravni odbor UKC-a.

Neće nama neko iz Sarajeva postavljati Upravni odbor! – kaže predsjednik Skupštine TK, Žarko Vujović i nastavlja:
Mi još nemamo zaključen ugovor sa Vladom Federacije o međusobnim odnosima i pravima.

            Na pitanje da taj ugovor nije potpisivan ni sa jednom vladom još od 2013. godine, a da se UKC-u nisu baš gadile desetine miliona maraka koje je primao od federalnih vlada, pa ni na onih 43 miliona od Novalića, ima konfuzan odgovor kojeg nije važno ni prepričati.

            Predsjednik kluba poslanika SDP-a u Skupštini Tuzlanskog kantona, Dževad Hadžić, kaže sljedeće:

            „Skupština je svojom odlukom da iz osnivačkih prava izbaci Vladu FBiH, učinila pravno nasilje na Ustav Federacije BiH i Zakon o zdravstvenoj zaštiti, na isti način kao što pravno nasilje na Ustav BiH čini Milorad Dodik. Kako nam sve ove godine funkcioniše odnos sa Vladom Federacije, a sada ne? Pa ugovore o međusobnim odnosima nemaju ni univerzitetski klinički centri u Sarajevu i Mostaru. Valjda je Zakon preči od nekon podzakonskog akta. Zakon o Zdravstvenoj zaštiti funkcioniše svuda, sem u Tuzli. Pacijenti našeg UKC  i ljekari će trpjeti sve posljedice ovog nepromišljenog čina!“.

            Zakonitost Odluke Skupštine TK će za desetak dana razmatrati Ustavni sud Federacije BiH kojem je apelaciju uputila Vlada Nermina Nikšića. Pravnici vele da će  odluka biti na štetu tuzlanske skupštinske većine.

Međutim, štete za medicinsku struku i pacijente se već osjećaju. Ni jedan važan medicinski centar u svijetu ne sarađuje sa kantonalnim bolnicama, ne razmjenjuje znanja i ne obučava njihove liječnike, ne upoznaje sa novim zdravstvenim procedurama, novim uređajima, ne prima na specijalizaciju…Naš Medicinski fakultet gubi nastavno-naučnu bazu. Ne znam zašto ne reaguje Rektorat Univerziteta , Medicinski fakultet, Liječnička komora… Politika se duboko i štetno umiješala u područje zdravstva, medicine, zdravlja stanovništva”, kaže vijećnik GV Tuzla koji je na ovu temu istupao u javnosti i pisao predstavke političarima i poslanicima, prof. dr. Zijah Rifatbegović.

Dodaje da je tražio da politiku ne miješaju u važnu oblast kao što je zdravstvo i medicina.

U nekoliko navrata, iako sam još  član SDA i gradski vijećnik Tuzle, javno sam istupao i pisao i političkim strankama i poslanicima Skupštine TK , da politiku ne miješaju u tako osjetljivu i važnu djelatnost kao što je medicina. Nisam naišao na razumijevanje donosioca važnih odluka. Nadam se da će se sva ova negativna situacija u vezi našeg najveće i najvažnije kantonalne ustanove riješiti pozitivnom sudskom odlukom, da će se sve vratiti u zakonske okvire i da se u miru vratimo medicini, najvažnijim problemima UKC-a: odlasku kadrova, nedostatku opreme, medicinskih uređaja, saradnji sa inostranim naučnim centrima, da se priključimo savremenim tokovima u medicini, a sve u korist pacijenata“, kaže Rifatbegović. (Piše: Ekrem AVDIĆ)

Podijeli

One comment

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *