U grotlu Mejdana Zmajevi nisu uspjeli savladati Francusku (Foto)

Utakmica BiH - Francuska odigrana je u sjajnoj atmosferi u dupke punom Sportskom centru Mejdan u Tuzli

U okviru 2. kola kvalifikacijacija za Evropsko prvenstvo, večeras je u tuzlanskom Mejdanu pred oko 4.000 gledatelja, reprezentacija BiH poražena od Francuske rezultatom 64:74.

Na parketu tuzlanskog Mejdana, reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je utakmicu drugog kola kvalifikacija protiv reprezentacije Francuske. Gosti su nakon velike borbe u prvom poluvremenu, tek u trećoj četvrtini slomili otpor domaćina i slavili rezultatom 64:74.

Duel drugog kola donio je susret dvije prvoplasirane ekipe grupe E jer su reprezentativci Bosne i Hercegovine u prvom kolu slavili u susretu protiv Cipra rezultatom 66:99, a Francuzi su na domaćem parketu savladali Hrvatsku rezultatom 73:61.

U dosadašnjim međusobnim susretima Bosna je uspjela samo jednom pobijediti Francusku, a Francuzi su protiv naše reprezentacije upisali šest pobjeda.

Susret protiv Francuske je privukao veliku pažnju bh. javnosti, ali i publike koja je do posljednjeg mjesta ispunila dvoranu Mejdan u kojoj su bili prisutni i BHFanaticosi.

Selektor BeĆiragić je ovaj susret počeo sa petorkom koju su činili: Kenan Kamenjaš, Aleksandar Lazić, Edin Atić, Amar Alibegović i Džanan Musa.

Musa je susret otvorio svojim poenima, ali mu je uzvratio klupski kolega Guerschon Yabusele i uvodnih pet minuta igralo se koš za koš uz smjenjivanje reprezentacija u vodstvu. Ipak u drugoj polovini prve četvrtine, poenima Kamenjaša, Bosna dolazi do serije od 6:0 i najveće prednosti do tog trenutka, ali Francuzi brzo uzvraćaju i zahvaljujući pogođenim trojkama Sylvain Francisca i Matthewa Strazela završavaju prvu četvrtinu sa prednošću i rezultatom 15:16.

Druga četvrtina počinje poenima Edina Atića koji ponovo vraća prednost reprezentaciji Bosne i Hercegovine, kao i u prvoj četvrtini, reprezentacije su se smjenjivale u vodstvu, a u zadnjih pet minuta poluvremena ušlo se pri nerješenom rezultatu 22:22. Na nešto više od dvije minute do kraja Francuzi dolaze do najveće prednosti što je bio razlog da reaguje selektor Bosne i Hercegovine pozivajući igrače na timeout. Paul Lacombe je trojkom doveo Francuze na plus pet, ali mu je Edin Atić već u sljedećem napadu uzvratio pogođenom trojkom na drugoj strani. Ajdin Penava sa linije za slobodna bacanja postavlja konačan rezultat prvog poluvremena 32:34.

Na prve poene u trećoj četvrtini čekalo se gotovo dvije minute, a postigao ih je Džanan Musa te na trenutak donio izjednačenje. Nakon tih poena uslijedila je serija od 13 uzastopnih poena Francuza koji su poveli sa 34:47. Bosna je do kraja uspjela smanjiti tu prednost do kraja četvrtine koja je završena 48:57.

Reprezentativci Bosne i Hercegovine sjajno otvaraju posljednju četvrtinu i sa četiri poena se vraćaju u potpuni egal. Vincent Poirier svojim poenima prekida seriju naših reprezentativaca. Lazić i Musa su uzvratili, ali Francuzi su ponovo serijom od 7:0 došli do nove dvocifrene prednosti. Koju su sačuvali do kraja i slavili rezultatom 64:74.

Do pobjede je Trikolore vodio Yabusele sa 16 poena, devet skokova i tri asistencije dok je Poirier dodao 13 uz osam skokova i dvije asistencije. Strazel je susret završio sa 11 poena i dva skoka dok je još dvocifren bio Lacombe sa deset poena i tri skoka.

Najefikasniji u našoj reprezentaciji bio je Džanan Musa sa 15 postignutih poena.

Osim Muse vrijed istaći i učinak Kamenjaša koji je postigao 14 poena te Edina Atića koji je upisao 13 poena.