U FBiH predložena sistemska reforma dječijih dodataka: Jednaka prava za svu djecu

Federacija BiH razmatra uvođenje univerzalnog dječijeg dodatka za svako dijete do 18. godine, bez dohodovnog cenzusa. Cilj mjere je podrška porodicama, smanjenje siromaštva i podsticaj natalitetu. Model već postoji u 26 evropskih zemalja

(Federacija BiH razmatra univerzalni dječiji dodatak za svako dijete do 18. godine – Foto:Freepik/Ilustracija)

Na nedavno održanoj sjednici Ministarske koordinacije za oblast socijalne politike u Federaciji Bosne i Hercegovine razmatrana je mogućnost uvođenja univerzalnog dječijeg dodatka za svako dijete do 18. godine života – bez obzira na imovinski status porodice.

Sjednicom su predsjedavali federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić te kantonalni ministri nadležni za socijalnu zaštitu. Glavna tema bila je provođenje Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom, kao i budući pravci jačanja kapaciteta centara za socijalni rad širom FBiH.

Poseban fokus stavljen je na tzv. “kvazi univerzalni” dječiji dodatak – prijedlog da se pravo na dječiji dodatak proširi na svu djecu, bez obzira na visinu prihoda roditelja. Ovakav model već postoji u 26 evropskih država i pokazao je pozitivne efekte, uključujući smanjenje dječijeg siromaštva, podsticanje nataliteta i povećanje radne aktivnosti roditelja.

“Kantoni su izrazili spremnost da dostave svoje prijedloge i da se, u dogledno vrijeme, razmotri model koji bi omogućio stopostotnu pokrivenost djece u FBiH ovim pravom”, navedeno je u saopćenju nakon sjednice.

Planirano je da se finansiranje ovog modela temelji na zajedničkom učešću kantonalnih i federalnih vlasti, što predstavlja izazov, ali i šansu za sistemsku reformu socijalne politike u državi.

Ministar Adnan Delić naglasio je da su ovakve koordinacije ključne za usklađivanje politika i prilagođavanje zakonodavstva realnim potrebama različitih sredina:

“Svaki kanton ima svoje specifičnosti, izazove i realnosti. Ministarska koordinacija je prostor u kojem te razlike postaju vidljive, ali i prostor u kojem zajedno tražimo rješenja koja će se reflektirati na krajnje korisnike – građane”, istakao je Delić.

Na sjednici je predstavljena i analiza o stanju centara za socijalni rad u Federaciji BiH, izrađena od strane EPRD-a u okviru projekta koji finansira Evropska unija. Ova analiza bit će osnova za izradu dinamičkog plana podrške centrima, s ciljem povećanja kvalitete i dostupnosti socijalnih usluga u svim kantonima

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *