Trijumf Zmajica u Skenderiji za idealan start kvalifikacija

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine na jako dobar način otvorila je kvalifikacije za novi Eurobasket koji će se igrati 2023. godine, pošto su u dvorani Mirza Delibašić savladale Belgiju sa 87:81.

Bila je to još jedna nestvarna partija Jonquel Jones, djevojke sa Bahama koja igra za Bosnu i Hercegovinu, a Belgijanke će je noćas vjerovatno i sanjati. Jones je njihov koš zatrpala ubacivši im nestvarna 44 poena i uhvativši 22 skoka!

Vodila je BiH u jednom trenutku u drugom poluvremenu i 26 razlike, ali Zmajice su se potpuno opustile u finišu, što je Belgija iskoristila i dosta ublažila ovaj poraz koji je definitivno morao biti ubjedljiviji.

Nisu najbolje Zmajice ušle u meč i u nekoliko napada su poklonile loptu Belgijankama, ali naš tim podiže sjajna trojka Matee Tavić sa devet metara.

Potom je Tavić na šest minuta prije kraja prve dionice donijela BiH prvu prednost (7:6). Uzvratile su gošće nakon toga dobrom serijom i vratile se u vodstvo sjajnom trojkom Vanloo, da bi ubrzo povele i 9:13.

Do kraja prve dionice Zmajice uspijevaju da uzvrate udarac, te sjajnim poenima Jonquel Jones iz kontre na pola minute prije kraja dolaze u novo vodstvo od 19:17. Ipak, Vanloo uz zvuk sirene ubacuje trojku i na odmor nakon prve dionice Belgija odlazi s prednošću od 19:20.

Vanloo je trojkom otvorila i drugu četvrtinu, ali spreman odgovor je imala nezaustavljiva Jones, koja je opet bila nerješiva enigma za odbranu Belgije. Zmajica s Bahama je brzo BiH donijela prednost od 32:25.

Na polovini druge dionice Zmajice prvi put stižu do dvocifrene prednosti, kada za 36:25 pogađa Tavić. Nastavila je svoju seriju u finišu poluvremena Jones, te je našoj selekciji obezbijedila prednost od 51:39 pred nastavak utakmice.

U istom ritmu je BiH predvođena Jonesovom nastavila i u drugom poluvremenu, a prednost je samo rasla uz fenomenalnu igru. Treću dionicu su Zmajice dobile sa 22:10 i pitanje pobjednika praktično je već bilo riješeno.

U posljednjoj četvrtini je BiH rutinski privela posao kraju, a utisak je i da je Jones malo digla ručnu pa su dosta šuteva uzimale druge naše reprezentativke.

Vodila je BiH i 26 razlike, ali Belgija je u samom finišu uspjela da iskoristi opuštanje Zmajice i smanji tu prednost. Na minut prije kraja rezultat je bio 87:79, a Belgija je imala napad. Na sreću, BiH je zadržala vodstvo i završilo je 87:81, što je zaista šteta jer na koncu i koš-razlika može biti jako važna u konačnom poretku.

Dakle, Jones je ubacila 44 poena uz 21 skok i 3 asistencije, a izvrsna je bila i Tavić sa 17 poena. Njih dvije su jedine bile dvocifrene u timu Gorana Loje.

Kod Belgije se sa 17 poena istakla Julie Vanloo, a 13 je dodala Kyara Liskens.

Njemačka je u drugom meču naše grupe sa 73:41 savladala Sjevernu Makedoniju.