Teme i dileme: Soliteri i ruža vjetrova

Na mnogim lokacijama u Tuzli nikle su betonske višespratnice, počev od Mellaina, pa do solitera na Sjenjaku, na Slatini, na Stupinama i drugdje, za koje stručnjaci tvrde da ugrožavaju ružu vjetrova
(Novi soliter u naselju Stupine – Foto: Tuzlalive)

Mnogi od tuzlanskih arhitekata reći će kako je ruža vjetrova prvo o čemu prilikom projektovanja građevinskih objekata u Tuzli moraju voditi računa.

Grad je u kotlini i nužno je imati ozraku kako bi zrak bio čišći, te treba sačuvati koridor strujanja vjetra.

Unatoč tome, na mnogim lokacijama nikle su betonske višespratnice, počev od Mellaina, pa do solitera na Sjenjaku, na Slatini, na Stupinama i drugdje, za koje stručnjaci tvrde da ugrožavaju ružu vjetrova. Te dijelom i zbog toga u gradu imamo problema sa nečistim zrakom, odnosno, sa zagađenošću.

Da li o ovome razmišljaju nadležni u Gradskoj upravi kada odobravaju gradnju višespratnica? Da li se u cijelosti primjenjuju zakoni o prostornom uređenju TK i Federacije? Da li se konsultuju ekolozi?

Ovo su samo neka od pitanja koja zanimaju javnost, a želimo čuti i mišljenja naših čitalaca. Ima li stihije u izgradnji stambeno-poslovnih objekata u Tuzli? Da li se središnji dio grada opterećuje novim betonskim kolosima i da li se time ugrožava “pravilo ruže vjetrova”? (tl – Foto: Tuzlalive)

Podijeli

4 0 komentara

  1. Više puta sam u svojim kolumnama naglašavao da je realni urbanizam ili gaženje njegovih propisa u prvom redu ekoloških , jer drugo ime za urbanizam je ekosistemski inženjering, primarni uzrok trovanja građana Tuzle zrakom. Žalosno je da falanga tuzlanskih ekologa i stručnjaka nikada ne navodi ovaj uzrok, da se ne bi zamjerili sa gospodarima svojih hedonističkih ekstremiteta. Nedavno sam iskreno obradovan zaključkom sarajevskog urbanističkog merituma da će akcentirati projektnu opservaciju na visokogabaritne graditeljske sadržaje koji su uzrok zagađenja. Isto tako oduševljen sam ekološkim projektom grada Banja Luka o izgradnji dendro botaničkog ekološkog jezgra na više desetina hektara u središnjem urbanom prostoru grada, dok urbanistička pragmatika Istočnog Sarajeva sa gradnjama od četiri kata impresionira svakog normalnog čovjeka. Tuzla kao grad dolinske longitudinalne konfiguracije, s obzirom na sadašnji stupanj volumenske prekapacitiranosti što se tiče gradskog jezgra mogao bi imati još svega nekoliko nižekatnica do pet katova. Drugi razlog je inverzija hladnijih (vlažnih) zračnih struja Majevice sa dolinski riječnim i ravničarskim toplijim slojevima zraka, a to invazivna tuzlanska cirkusijada onemogućava. Često se može pročitati u raznim medijima da je ovakva traumatizirana urbanistička praksa razlog namicanje novca u gradsku blagajnu. Ako je to razlog onda su gotovo standardne tačke gradske politike “izmjena regulacionog plana” demaskirani zločin protiv zdravlja vlastitih građana ili perfidno pranje novca u postojećoj pauperizaciji stanovništva. I još jedna napomena, u normalnom dinamizmu zračnih inverzija (koje su visokim gradnjama inhibirane) o svim drugim faktorima zagađenja, moglo bi se govoriti samo u zoni lateralnosti.

  2. ova praksa je uvedena u vrijeme Faraona Imamovića…puni budzet, samo puni, koga briga za građane i ekologiju…a Zijo samo nastavio praksu šlajbučenja…Džasminovih 20 godina ćemo još dugo opsjećati kao kataklizmu…grad nam je kasaba do kamze

  3. Sve dinamske pojave u prirodi od čovjeka, životinja, biljaka, vode , vazduha i dr. imaju osobinu samozaštite, stvaranja imuniteta, a kod nekih od njih u šumskim ekosistemima on je toliko usavršen da i neki kapitalni fiziološki procesi se inhibiraju dok traju nepogodni uslovi za život, uključujući i ciklus oplodnje kod nekih divljači (mirovanje oplođenog jajeta). Proces samoočišćenja vode je eutrofizacija, a samoočišćenja vazduha je inverzija, izmjena vlažnijih , hladnih sa slojevima suvog i toplog vazduha. Odvija se u dva smjera horizontalnom i vertikalnom, a fizičke prepreke (zgrade) u ovom slučaju to sprječavaju, ali one su ujedno i akumulusi topline koja smanjuje temperaturne razlike i slabe moć inverzije. Ruže vjetrova su prirodna pojava miješanja širih vazdušnih masa na sučeljavanju geomorfoloških udolinskih oblika kao na primjer doline rijeka i potoka, U starim planovima (Austrougarski) ruže vjetrova su tačno locirane sa smjerom kretanja vjetrova i bile su zaštićene.
    Napomena: Pozitivno cjeneći visok stepen pregleda teksta osjećao sam potrebu da aneksiram neke bitnije stvari i vezi ovoga fenomena. Uz svu ljubaznost i profesionaalnost Administratora, nadam se da će uraditi vještu tekstovnu sintezu sa matičnim tekstom.

    • Urađeno g. Franković, nadamo se da ste zadovoljni tekstovnom sintezom sa matičnim tekstom. Hvala na dobrom komentaru i tekstu – Redakcija

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *