Švicarska slavila protiv Kameruna i prebacila pritisak na Srbiju

Reprezentacija Švicarske je pobjedom nad Kamerunom otvorila svoj nastup na Svjetskom prvenstvu u Kataru. Bilo je 1:0, a jedini gol na utakmici postigao je Breel Embolo.

Tako su Švicarci napravili važan korak ka osmini finala i pritisak donekle prebacili na Srbiju, koja tek treba igrati protiv Kameruna, koji se smatra najslabijim timom grupe u kojoj je još i Brazil.

Brazil će biti naredni protivnik Švicarske, dok će Srbija u drugom kolu igrati protiv Kameruna.

Prvu priliku na utakmici imao je Kamerun u 10. minuti, kada je Mbeumo šutirao snažno iskosa, ali direktno u Sommera. Golman Švicarske odbija loptu do Ekambija, ali on šutira preko gola.

Generalno, slab smo fudbal gledali u prvom poluvremenu, a do nove šanse u 30. minuti dolazi Kamerun. Odigrali su momci Rigoberta Songa lijepu akciju po desnoj strani, Hongla se ubacio iz drugog plana i šutirao, ali je Sommer spasio Švicarce.

Švicarci se bude tek u finišu poluvremena kada dva puta prijete preko Elvedija, ali bezuspješno, a onda na startu drugog dijela stižu do vodstva.

Nakon lijepe akcije po desnoj strani, u 48. minuti, odbrana Kameruna reaguje potpuno smušeno i ostavlja samog Embola na petercu, a on pogađa za 1:0.

Deset minuta poslije je Mbeumo mogao poravnati, ali zaustavio ga je sjajni Sommer.

U 66. minuti je Vargas mogao staviti tačku na meč, ali Onana je nevjerovatno odbranio njegov šut sa svega 6-7 metara.

Finiš utakmice nije donio uzbuđenja, te je Švicarska na iskustvo lagano zadržala vodstvo, a u posljednjim sekundama utakmice je Haris Seferović propustio veliku šansu za 2:0…

Na kraju je ostalo minimalnih 1:0 za Švicarsku. (tl)