Suđenje u predmetu “Rudnik soli Tuzla”: Maratonci trče posljednji krug!

Najduži sudski proces bit će vjerovatno i najskuplji od 1995. godine do danas! Pomnožite do sada 33 ročišta sa brojem optuženih i vidjećete da su oni do sada izgubili 297 radnih dana, da će advokati naplatiti isti broj izlazaka na ročišta, a svako ročište košta 150 maraka!
Tuzilastvo, serhatlic, sudjenje
Tužilac Ćazim Serhatlić: Hoće li koka konačno ubosti jedno zrno? (Foto: Arhiva)

Sve šanse da ćorava koka ubode zrno su propale! Nakon tri pripremna ročišta i 30 ročišta u Opštinskom sudu u Gračanici, još nismo ni čuli ni vidjeli nijedan dokaz koji bi potvrdio optužnicu tužioca Tužilaštva TK, Ćazima Serhatlića, u sudskom procesu protiv devet osoba zaposlenih u Rudniku ili van njega, ali članova i rukovodstva Socijaldemokrata BiH na čelu sa mr. Enverom Bijedićem. Oni su optuženi za krivična djela organizovanja radi sticanja materijalne i druge dobiti i pogodovanja gračaničkoj firmi Mining&Drilling da dobije posao izrade pet osnovnih i jedne kontrolne bušotine za eksploataciju soli, u vrijednosti 5,4 miliona maraka.

Još idućeg utorka tužilac će imati priliku da predoči dokaze optužnice. Ustvari, svi dokazi iz posebnih istražnih radnji, kao što su tajno praćenje, fotografiranje, presretnuti razgovori i poruke preko vibera su samo dokazi da su ljudi zaposleni u Rudniku međusobno i komunicirali sa resornim ministarstvom, Vladom TK, poslovnim partnerima, stručnjacima sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Tuzli i tako dalje i dalje, što je sasvim uobičajeni način donošenbja odluk stručnih, pravnih i organa upravljanja, kao i nadležnog ministarstva i Vlade TK, tužilac Serhatlić nije dao kao dokaz bilo kakve nezakonite radnje!

Ono što je sasvim sigurno i matematički dokazano je da će ovaj najduži, po mom mišljenju, politički motivirani sudski proces biti i najskuplji od 1995. godine do danas! Pomnožite do sada 33 ročišta sa brojem optuženih i vidjećete da su oni do sada izgubili 297 radnih dana, da će advokati naplatiti isti broj izlazaka na ročišta, a svako ročište košta 150 maraka!

U prošlom tekstu smo objavili da su službenici SIP-e federalni budžet koštali 405.000 maraka samo radeći na vještačenju mobilnih telefona. Koliko košta praćenje i fotografisanje, za mene je viša matematika. Lakše je izračunati koliko budžet Tuzlanskog kantona košta rad tužioca, sudija, daktilografa itd. – sve u dalju budžetsku dubiozu!

Međutim, treba reći da se pravo, odnosno, ustavi i zakoni sastoje iz niza formalnosti i procedura. Bez njihovog poštivanja bi vladala pravna anarhija. Drugo je pitanje kakvi su zakoni, kako su formulisani zakoni i procesno pravo. Grešaka ima kao i u svim zakonima drugih država. To što naš pravni sistem ima više propusta od drugih, jeste i veća prilika za donošenje loših odluka i zloupotrebu tih propusta.

Na suđenju u Gračanici to je veoma slikovito predočeno. Zato je bilo veoma korisno za dvije mlade pravnice što su prisustvovale prošlom ročištu. Imale su šta čuti, a bogme, nadamo se, i – naučiti! (Izvještava: Ekrem AVDIĆ)

Podijeli

3 0 komentara

  1. Koštaju budžet a niko da im da otkaz zbog milionskih šteta koje naprave svojim debilizmom kao protiv onih policajaca sa benzinske pumpe

  2. Kad ce doci red na Almira Sabovica, Indiri Okic, Aldin Pasalica glavni izvrsioci ovog sramnog djela ! koji nista nisu radili osim sto su unistavali rudnik i prijavljivali sve ovo u sipu po nalogu SBB stranke, i lazno svjedočili i lazno prijavljivali !

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *