Strepili smo protiv Lihtenštajna: Blijeda partija Zmajeva ipak dovoljna za pobjedu

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine pružila je večeras blijedu partiju protiv Lihtenštajna u 5. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Slavili su Zmajevi na povratničkom debiju Mehe Kodre sa 2:1, ali možemo reći da smo na Bilinom polju večeras gledali izrazito slabu fudbalsku predstavu, koja je mnoge sigurno i uspavala.

Na kraju smo morali da strepimo za pobjedu protiv jedne od najslabijih selekcija Evrope, ali ipak ‘slavimo’ minimalan trijumf.

Već u 3. minuti su bh. fudbaleri došli do prednosti. Bilbija se sjajno snašao i asistirao za Džeku, kojem nije bilo teško pogoditi za 1:0 s desetak metara.

Nastavio je bh. tim s napadima i nakon vodećeg gola, ali nije kreirao ozbiljnije šanse do 18. minute.

Tada je sjajno kontranapad istrčao Bilbija, proigrao je Džeku, koji prebacuje golmana gostiju. Lopta je išla pored gola, ali je u isti skreće Luchinger i to je 2:0.

U 21. minuti je cijeli Bilino polje aplaudiralo igraču Lihtenštajna Wolfingeru. On je nakon jednog kornera njegovog tima dočekao loptu na volej na 20 metara, te postigao spektakularan gol, kakav dugo nismo vidjeli na zeničkom stadionu.

Dobio je ovacije oko 6.000 prisutnih navijača.

Primljeni gol nije donio paniku u redove Zmajeva, ali nisu ni kreirali neke nove prilike do kraja prvog poluvremena, te je ostalo 2:1.

Prvu priliku u nastavku imao je Bilbija nakon kornera u 50. minuti, ali Buchel je odbranio.

Nakon toga se nastavila uspavanka koju je nakratko prekinuo pokušaj Lihtenštajna u 61. minuti, ali nije došlo do promjene.

Gotovo ništa vrijedno pomena nismo vidjeli do kraja utakmice. Strepili smo da ne bi “zalutala” neka lopta iza leđa Šehića, ali na svu sreću, to se nije desilo.

U 96. minuti su gosti imali jedan slobodnjak, dobro su centrirali, ali na sreću nije bilo veće opasnosti.

Ostalo je 2:1 i Zmajevi su upisali tri boda.

U ponedjeljak BiH gostuje Islandu, a nema sumnje da s ovakvom igrom tamo neće moći do pozitivnog rezultata.

Kvalifikacije za EP, 5. kolo:

Bosna i Hercegovina – Lihtenštajn 2:1 (Džeko 3’, Luchinger 18'ag / Wolfinger 21’)

Stadion Bilino polje. Gledalaca: 6.500. Sudija: Sayat Karabayev (Kazahstan). Žuti kartoni: Kolašinac, Krunić (BiH); Traber, Malin, Luchinger (Lihtenštajn).

BiH: Šehić, Miličević, Kolašinac, Hadžikadunić, Dedić, Nalić 8od 63. Tahirović), Pjanić (od 77. Hadžiahmetović), Krunić (od 90. Hamulić), Demirović (od 90. Kodro), Bilbija (od 77. Gazibegović) i Džeko.

Lihtenštajn: Buchel, Malin, Traber, Beck, Goppel, Sele, Wieser (od 69. Meier), Luchinger, Wolfinger (od 84. Netzer), Saglam (od 73. Notaro), Salanović (od 85. Hasler). (tl)