Sloboda pobjedom protiv Stupčanice napravila veliki korak ka Premijer ligi BiH! (Video)

Fudbal_Sloboda_buducnost
(Fudbaleri Slobode ostvarili su vrlo važnu pobjedu protiv Stupčanice, a strijelac je bio Kalesića – Foto: Ilustracija, arhiva)

Golom Dine Kalesića u 21. minuti, fudbaleri tuzlanske Slobode pobijedili su danas u Olovu, u derbiju polusezone (21. kolo), ekipu Stupčanice rezultatom 1:0 (1:0) i tako su napravili veliki korak pa povratku u Premijer ligu BiH.

S nova tri boda, tuzlanski tim je zadržao lidersku poziciju na tabeli sa 50 bodova, dok Stupčanica ostaje na 43. Iako do kraja prvenstva ima još dosta utakmica, teško da se crveno-crnima može ugroziti trenutna pozicija koja znači povratak u elitu bh. nogometa.

Derbi polusezone je donio borbenu, ali ne i neku pretjerano lepršavu utakmicu. Bilo je dosta prekida, malo pravih šansi, a Tuzlaci su ostvarili svoj cilj.

Već na samom početku utakmice gostujuće ekipu je zadesio veliki peh. U petoj minuti utakmice Muharem Čivić je doživio povredu i nije bio u mogućnosti da nastavi utakmicu, što je zasigurno u mnogome poremetilo planove Zlatana Nalića za ovaj meč. Umjesto njega na teren je ušao Adis Hadžanović, a da jedna nevolja ne dolazi sama pokazalo se dvadesetak minuta kasnije kada se i Hadžanović povrijedio i također morao izaći iz igre.

Nije u prvih dvadesetak minuta igre bilo većih uzbuđenja, a onda pogodak. Iz prve prave šanse, u 21. minuti, Sloboda dolazi do vodstva, a strijelac je na jako lijep način bio Dino Kalesić. Dobio je loptu od Husejinovića, napravio korak i silovito opalio, a lopta je ušla u mrežu uz samu lijevu stativu. Golman Miličevičć opružio se koliko je mogao, ali nije uspio skrenuti loptu.

Ni nastavak prvog poluvremena ne donosi neku pretjerano sadržajnu utakmicu. Bio je ovo jedan dosta borben meč, a kao da je važnost meča, ali i pretoplo vrijeme za ovo doba godine “ubilo” ritam utakmice.

Stupčanica je postigla pogodak u samom finišu prvog poluvremena, kapiten Munib Karahmetović je pogodio mrežu Tuzlaka, no pomoćni arbitar Enes Đozić iz Sarajeva je podigao zastavicu signalizirajući ofsajd i čini se pogriješio, tako da je ostalo na poluvremenu 0:1 za Slobodu.

Drugo poluvrijeme sjajnom šansom otvara domaći tim. Stefan Božić slabo šutira iz jako dobre pozicije i propada prilika da se na početku drugog poluvremena stvari vrati na početak.

POGLEDAJTE VIDEO I RADOST NAVIJAČA I IGRAČA SLOBODE

Ni nastavak susreta nije donio neke veće šanse, uglavnom se povremenim šutevima sa distance probao ugroziti protivnički golman, ali promjene rezultata nije bilo. Stupčanica je do još jednog pogotka došla u 89. minuti, ali je i on poništen. Ovaj put je mrežu zatresao Abdullfatai Shuaib na asistenciju Stefana Božića, ali je prilikom skoka napravio faul nad Azirom Muminovićem i Nihad Ljajić je opravdano poništio gol.

Do kraja susreta Stupčanica je posljednji put pokušala da pritisne zadnju liniju Slobode i ugrozi gol Muminovića, ali nisu uspjeli u tome, pa Tuzlaci slave ogromnu pobjedu.

Sloboda sada ide na +7 u odnosu na Stupčanicu i čini se da se polako raspetljava borba za titulu prvaka Prve lige Federacije BiH i ulazak u WWin ligu Bosne i Hercegovine. (tl)