Sloboda namučila prvaka, Ovčina nije iskoristio “sedmerac” za pobjedu!

U posljednjem, 30. kolu, Premijer lige BiH za rukometaše, ujedno i derbiju polusezone dvije prvoplasirane ekipe, Borac i tuzlanska Sloboda su u Banjoj Luci remizirali odigravši 27:27 (14:13).

Bio je ovo sjajan uvod u skorašnju završnicu Kupa BiH u kojem bi se ove dvije ekipe lako mogle naći u finalu, gdje tuzlanski tim brani dva uzastopna trofeja u ovom takmičenju.

Utakmica u Banjoj Luci bila je borbena i dosta “tvrda”, a svakako izjednačena. Naime, niti jedna ekipa tokom 60 minuta nije imala prednost veću od dva gola. Borac je takvu prednost imao dva puta, a Sloboda šest puta.

Rezultat je izjednačavan čak 15 puta – 6 u prvom i 9 puta u drugom poluvremenu. Golman gostiju Mojsilov upisao je 11 odbrana, dok je u drugom poluvremenu branio Borozan  imao četiri odbrane (jedan “sedmerac”).

Banjalučani su prvi put poveli u 3. minuti (2:1), a zatim u 28. minuti (13:12) i to nakon što Sloboda sedam minuta nije postigla gol. Poluvrijeme je pripalo domaćem timu – 14:13.

Igra živaca nastavljena je i u drugom poluvremenu. Gosti su u 44. minuti poveli 21:22 golom Barjaktarovića, a Borac je preokrenuo na 23:22 (Milivojević), ponovo nakon “posne” igre Tuzlaka od šest minuta.

Golom Ovčine sa 7 metara rezultat je u 50. minuti izjednačen (23:23), a zatim gosti prelaze u vodstvo (23:24, Nurkanović), neposredno nakon sjajne odbrane golmana Borozana.

Kada je Đurović u 55. minuti donio +2 Tuzlacima (23:25), činilo se da će bodovi put “slanigrada”. Minutu i 40 sekundi prije kraja utakmice na semaforu je pisalo 25:27. Borac, međutim, uspijeva zabiti dva gola i dovesti meč u “egal” (na 27:27 izjednačio je Petrović).

Sreća se nakon toga nasmiješila gostima, a potom im je odmah i okrenula leđa tri sekunde prije kraja, kada je dosuđen ukupno drugi “sedmerac” na utakmici za ekipu trenera Siniše Markote.

I kada su gosti očekivali pobjedu i slavlje “ljubičastih”, golman Borca Brkić odbranio je udarac Ovčine i završeno je bez pobjednika. Baš kao i u Tuzli, u prvom dijelu prvenstva, kada je bilo 26:26.

Strijelci za Slobodu: Suhonjić, Ovčina i Bečić po 5, Barjaktarović 3, Đukić, Đurović i Jusić po 2, te Nurkanović, Đorđević i Bubić po jedan gol.

U ekipi Borca Draganić je postigao 9, Tepić 4, Petrović i Čelić po 3, dok je golman Brkić upisao 14 odbrana.

U svakom slučaju, Sloboda je protiv ovih dana promoviranog prvaka države, Borca, pokazala da je zasluženo na “srebrnoj” poziciji i da je s pravom izborila Evropu.

Tuzlaci su prvenstvo završili sa 40 bodova, dok je Borac prvak sa 46.

Prvenstvo je završeno, a slijedi završnica Kupa BiH, zadnjeg vikenda u maju.

Parovi polufinala su Sloboda – Sloga (G. Vakuf) i Borac – Izviđač CO (Ljubuški). (mp)