Sevilla šesti put osvojila Evropsku ligu

Fudbaleri Seville šesti put u historiji osvojili su Evropsku ligu (Kup UEFA) nakon što su u finalnu u Kelnu pobijedili Inter rezultatom 3:2.

Inter je poveo već u 4. minuti. Diego Carlos je neoprezno startovao, Lukaku je pao u šesnaestercu i sudija je pokazao na bijelu tačku. Belgijski napadač je sam izveo penal i doveo Inter u vodstvo 1:0.

Sevilla je odmah uzvratila u 12. minuti. Jesus Navas je ubacio, a De Jong se našao ispred Diega Godina i pogodio glavom za 1:1.

Isti igrač je u 33. minuti kreirao potpuni preokret. Bio je viši u skoku od Gagliardinija i briljantno je glavom svladao Handanovića koji je bio nemoćan za 2:1.

Ipak, samo dvije minute kasnije na semaforu je stajalo 2:2. Brozović je ubacio iz slobodnog udarca, a Godin se najbolje snašao i izjednačio.

Nastavak utakmice donio je nešto oprezniju igru sa obje strane, a veliku šansu propustio je Lukaku u 65. minuti. Izbio je sam pred golmana, ali je Bono sjajno reagovao i spasio svoj tim.

Kazna je uslijedila u 74. minuti. Diego Carlos je nakon loše ispucane lopte Interove odbrane šutirao škaricama, a na putu prema golu Lukaku je skrenuo loptu u vlastitu mrežu za 3:2 i ispostavilo se pobjedu Seville.

Inter je do kraja propustio dvije izgledne prilike, ali do izjednačenja nije mogao.

Ovo je šesta titula za tim iz Andaluzije iz isto toliko finala, čime su ostali rekorderi u ovome takmičenju. Interu je ovo bilo peto finale i drugi poraz, te su ostali na tri trofeja. (sc, tl)