Sevilla bolje pucala penale u finalu i po sedmi put osvojila Evropsku ligu

Sevilla je nakon izvođenja penala u večerašnjem finalu protiv Rome, odigranom u Budimpešti, osvojila Evropsku ligu. Tako se nastavio niz španskog kluba, koji je sedmi put osvojio ovaj trofej.

Za Rominog stratega Josea Mourinha ovo je prvi poraz u finalnim mečevima, a do prvog značajnijeg trofeja u seniorskog konkurenciji večeras tako ipak nije došao naš Benjamin Tahirović (večerašnji duel presjedio na klupi Vučice).

Rimljani su bolje otvorili meč, prvu veliku priliku imali su u 12. minuti. Spinazzola je ostao sam na 12-13 metara od gola nakon povratne lopte Celika, ali vratar Seville Bono je bio spreman na to i odbranio.

Izabranici trenera Josea Mourinha do vodećeg pogotka stižu u 35. minuti. Strijelac je Paulo Dybala. Sevilla je izgubila loptu na sredini terena, a Mancini je lijepim dodavanjem pronašao Dybalu, koji je pobjegao protivničkoj odbrani i mirno gurnuo loptu pored Bona.

Sevilla je mogla do izjednačenja u nadoknadi poluvremena, ali Rakitić je pogodio stativu.

Španci ipak postižu pogodak u 55. minuti. Bio je to zapravo autogol Gianluce Mancinija. Veteran Jesus Navas je oštro ubacio s desne strane, a Mancini je nespretno reagovao u namjeri da zaustavi En-Nesyrija i smjestio loptu u vlastitu mrežu.

Arbitar Anthony Taylor u 75. minuti je dosudio, a zatim poništio penal za Sevillu. Odluku je promijenio nakon intervencije VAR-a i pregledavanja snimka.

Tako je ostalo 1:1 do kraja regularnih 90 minuta. Meč je uplovio u produžetke.

No, promjene rezultata nije bilo ni nakon dodatnih pola sata. Roma je bila blizu novog gola pred kraj, ali Smalling je pogodio prečku… Pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Jače živce pokazali su igrači Seville. Za Romu su se pokazali lošim izvođačima penala Mancini (odbranio Bono) i Ibanez (pogodio stativu).