Serwer o Blinkenovom pismu: Bez pritiska s ulice nema reformi u BiH

Pismo američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena je dobro, no ostaje pitanje šta će administracija SAD-a učiniti po pitanju zagovaranih ustavnih i drugih reformi u Bosni i Hercegovini, tvrdi Daniel Serwer, profesor sa američkog Univerziteta Johns Hopkins i jedan od pregovarača iz Daytona.

Serwer, koji se često oglašava i vezi situacije u BiH i naglašava potrebu za promjenama koje bi doprinijele jačanju njene funkcionalnosti, tvrdi da je dobro da je američka administracija počela snažno zagovarati potrebu za reformama, no, dodaje kako u pismu nije naglašeno da će reforme u BiH morati ići u pravcu jačanja prava pojedinca, a ne grupa, koje Dejtonski sporazum favorizira, piše Al Jazeera Balkans.

“Prema sadržaju pisma, čini se da su američki ciljevi skromni, ali se istovremeno postavljaju široki zahtjevi za ustavnim, izbornim i ekonomskim reformama. Nije jasno da li su ti ciljevi dovoljno koordinirani sa Evropskom unijom i članicama koje drže mrkvu i štap i koje mogu pokrenuti potrebne reforme. Široki ciljevi bez dovoljnih poticaja nisu formula za uspjeh“, konstatuje Serwer.

Američki profesor dodaje da je u posljednjih 25 godina većina reformskih procesa u BiH završila loše, a čak je vodila i jačanju etnički utemeljenog sistema podjele moći koji je uzrok nefunkcionalnosti države.

Serwer se tu naročito osvrnuo na člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika iz reda srpskog naroda.

“Dodik je majstor blokiranja bilo kakvih reformi koje prijete njegovoj korumpiranoj i autokratskoj kontroli nad entitetom Republika Srpska. Iskorištava strah od muslimanske većine u zemlji srpski nacionalizam, te prijeti otcjepljenjem i ujedinjenjem sa Srbijom kako bi osigurao da ostane na jednom, ili drugom položaju moći“, dodaje.

Ironično je da je Dodik, tvrdi Serwer, jedan od primalaca pisma, s obzirom da je pod sankcijama SAD-a.

“SAD ga je sankcionirao zbog kršenja Dejtonskog sporazuma. On prkosi Ustavnom sudu BiH, krši vladavinu zakona i opstruira Sporazum. Sarađuje s nacionalističkim hrvatskim čelnikom Draganom Čovićem u pokušaju provođenja odluke Ustavnog suda na način koji favorizira etničke nacionalističke stranke. Iako se načelno protivi autoritetu Ustavnog suda, Dodik iskorištava odluke koje taj sud donosi, a koje se njemu sviđaju“, nastavlja Serwer.

On je konstatovao da je za reforme u BiH potrebna podrška naroda.

“Nedostajući sastojak prijedloga reformi u BiH u prošlosti je bila podrška ljudi. Građani prepuštaju upravljanje uglavnom etničkim nacionalistima koji su uvjerili svoje tri grupe da ih treba zaštititi od onih drugih ili trećih. Dok ne bude pritiska s ulice, etnički nacionalisti će s američkom inicijativom učiniti ono što su uvijek činili, ojačati vlastite pozicije i spriječiti pojavi multietničke koalicije koja može osporiti njihovo zadržavanje na vlasti“, tvrdi Serwer.

Na kraju ističe kako je iz pisma nejasno šta će SAD poduzeti u vezi sa svim tim.

“Bez narodnog zahtjeva za reformom koja štiti prava pojedinca, BiH će biti nefunkcionalna i poludemokratska država kojom će uglavnom upravljati kleptomanske etničke vođe koje uživaju monopol na vlasti. Samo Bosanci i Hercegovci, uz međunarodnu pomoć, mogu napraviti reforme“, smatra Serwer.(rsa,tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *