Španija na “penale” osvojila Ligu nacija!

U finalu Lige nacija Hrvatska i Španija su nakon regularnih devedeset minuta igrali 0:0, a ni u produžecima nije bilo golova, pa je pobjednik odlučen nakon penala, a to je bila reprezentacija Španije koja je slavila sa 4:5.

Na prvu priliku se čekalo sve do 12. minute kada je Španija mogla doći do prednosti, nakon greške odbrane Hrvatske, Gavi je došao do lopte, šutirao, savladao Livakovića, ali je lopta otišla pored gola.

Deset minuta poslije, Vatreni su imali dvije velike šanse. Prvo je Kramarić je bio pred golom Španije, ali je Loporta u posljednjem trenutku izbio loptu. Minut poslije, Le Normad je skinuo loptu sa noge Pašalići nakon centaršuta Kramarića-

Uslijedio je zatim pritisak Španije, ali nako šuta Rodrija lopta je pogodila Moratu i otišla preko gola.

Imala je Hrvatska dvije šanse preko Perišića, oba puta je glavom šutirao, ali do promjene rezultat nije došlo. Na kraju je prvo poluvrijeme završeno rezultatom 0:0.

Prvu priliku u drugom dijelu utakmice imala je Hrvatska ud 51. minuti. Perišić je ubacio loptu, Pašlić zakasnio, a na kraju je lopta došla do Juranovića koji je šutirao pored gola. Pet minuta poslije Alba je ubacio, a Asensio šutirao preko gola.

U 61. minuti Pašalić je iz dobre situacije šutirao pored gola. Zatim je Rodri na drugoj strani šutirao sa velike distance, ali je lopta također otišla pored gola.

Imala je Španija dvije prilike u 76. minuti, prvo je Livaković izbio loptu ispred Fatija, a onda je Ruiz pokušao da lobuje, međutim nije bio precizan. U nastavku akcije Asensio je šutirao pored gola.

Najbolju šansu na utakmici je imala Španija u 84. minuti utakmice. Ansu Fati je šutirao, a Ivan Perišić sa same gol line loptu poslao u korner.

Novu veliku priliku Španija je imala u 90. minuti Asensio se našao u šesnaestercu, ali je lopta nakon njegovog šuta otišla pored gola.

Ipak na kraju je regularni dio susreta završio 0:0, pa se otišlo u produžetke.

Lovro Majer je u 100. minuti utakmice nakon pasa Kovačića izašao sam pred golmana Španije, ali mu je Nacho u posljednjem trenutku uklizao i oduzeo loptu. Nekoliko minuta poslije Olmo je pokušao iz voleja, ali je lopta otišla visoko preko gola.

Obje reprezentacije su imale po jednu šansu u drugom produžetku, Španija preko Rodrija, a Hrvatska preko Vlašića, ipak nije bilo golova, pa se prešlo na izvođenje penala.

U prve tri serji izvođači su bili sigurni, a onda je penal Lovri Majeru odbranio Unai Simon, a Marco Asensio je pogodio za prednost Španije od 3:4.

Uspio je Perišić izjednačiti i sva odgovornost je bila na Livakovića, Laporte je preuzeo odgovornost i pogodio je prečku, te je velika drama nastavljena.

Bruno Petković je zatim preuzeo ogovornost u šestoj seriji, a Unai Simon je odbranio i njegovo udarac. Carvajal je na kraju pogodio za 4:5 i veliko slavlje Španije.