Rukometaši Slobode oprostili se od završnice Kupa BiH: Dalje zasluženo ide Leotar! (Foto)

Domaći sastav igrao je bez povrijeđenih Milkunića, Jankovića i Buljine, pa to donekle može biti opravdanje za (ne)očekivano ispadanje iz takmičenja
rukomet_kup_Sloboda_Leotar

Nakon Evropa kupa, rukometaši tuzlanske Slobode oprostili su se i od Kupa BiH. U danas odigranoj uzvratnoj utakmici, u dvorani Mejdan, pobijedili su Leotar iz Trebinja rezultatom 32:29 (12:11), a pošto su u prvoj utakmici u Trebinju poraženi sa 31:26, u završnicu Kupa plasirao se Leotar.

Uspjeh gostiju je zaslužen, jer su u obje utakmice prikazali odgovorniju i organizovaniju, borbenu igru. S druge strane, igrači trenera Mirka Mikića razočarali su, ne samo zbog toga što su se oprostili od takmičenja i jednog od ciljeva ovogodišnje sezone, nego zato što su, suprotno najavama, igrali nemotivirano, često brzopleto i s prevelikim brojem izgubljenih ili izvan okvira gola poslanih lopti.

Faktički, odigrali su prema očekivanjima jedino u posljednjih šest minut pri rezultatu 24:25. Tada su se rastrčali po terenu, presingom su išli na protivničke igrače, da bi prednost gostiju iz 48 minute (19:22), nepune tri minute prije kraja golom Kurteša preokrenuli u prvo vodstvo (27:26) poslije 32. minute (13:12).

U 51. minuti bilo je 22:22, a onda čine glupost koja ih je koštala dva igrača manje što gosti nisu iskoristili na bolji način osim da ponovo povedu s minmalnom prednošću (22:23). I sa četiri igrača Sloboda je uspjela izjednačiti (24:24).

I onda sve što su tokom utakmice propustili, pokušali su pritiskom napraviti u posljednjih šest minuta. Bilo je tada i čudnih sudijski odluka, varnica, digla se i klupa, oko zapisničkog stola je gužva bila veća nego na terenu…

I pored svega, ipak se ukazala nada. S dva gola Pavlaka domaći igrači su uspjeli u 59. minuti poveti 31:27. Falio je još gol da se stigne minus iz prve utakmice i prođe dalje, ali…

Ni gosti nisu mačji kašalj, iskusni Stanković znao je kako potrošiti zadnju minutu i golom u posljednjim trenucima ublažio je poraz, dovoljan za plasman među četiri najbolje ekipe u ovom takmičenju. U završnici prvi putu posljednjih pet godina neće igrati Sloboda, koja je 1920. i 1921. godine osvojila trofej ovog takmičenja.

Istina, domaći sastav igrao je bez povrijeđenih Milkunića, Jankovića i Buljine, pa to donekle može biti opravdanje za (ne)očekivano ispadanje. No, ako se uzme u obzir da su i u prvoj utakmici igrali oslabljeni, a da su u svojim rukama imali prolaz, onda je jasno da šta je u pitanju i da se sada u prvenstvu mora tražiti mjesto za novi plasman u Evropu.

Golove za Slobodu na večerašnjoj utakmici postigli su
: R. Čajić 7, Kurteš i Skopljak po 5, Pavlak 4, Knežević i Gabrieri po 3, Lukić 2, a po jedan gol su postigli Suhonjić, Mišetić, i Grubić.

U ekipi Leotara Parežanin je postigao 7, Milojević 6, a Stanković i Šukić po 5 golova… (mp – Foto: Darko Zabuš)