Pravila prihvaćanja dokaza o vakcinaciji ista kao za EU državljane

Digitalni zeleni certifikat je namijenjen da se olakša putovanje unutar Evropske unije. Prijedlozi uključuju i instrumente za polagano ponovno otvaranje prema svijetu, rečeno je iz sjedišta Evropske komisije u Briselu u odgovoru na pitranje da li uvođenje tzv. COVID pasoša za zemlje koje nisu članice EU, odnosno da li uvođenje ovog dokumenta ograničava njihov ulazak u EU bez obzira na postojanje bezviznog režima.

– Kao što možda znate, putovanja u Evropsku uniju koja nisu esencijalna su ograničena za većinu zemalja izvan EU, uključujući Bosni i Hercegovinu. Državljanin zemlje izvan EU koji možda putuje u EU može dobiti digitalni zeleni certifikat. On može zatražiti digitalni zeleni certifikat od države članice u koju putuje, pružajući sve neophodne informacije, uključujući pouzdan dokaz o vakcinaciji. Država članica bi onda procijenila da li je pouzdan dokaz pružen i odlučila da li izdati digitalni zeleni certifikat – pojasnili su.

Srednjeročno, kad je Evropska komisija zadovoljna da treća zemlja izdaje certifikate u skladu s međunarodnim standardima i sistemima koji su interoperabilni s EU sistemom, Komisija može izdati “odluku o adekvatnosti” putem implementirajućeg akta na osnovu predložene regulative. Tada, takvi certifikti treće zemlje bili bi prihvaćeni pod istim uvjetima kao digitalni zeleni certifikati.

Upitani kakav će biti status državljana BiH i drugih zemalja koji su, ili će biti vakcinisani, vakcinama iz Rusije ili Kine, te mogu li oni računati na slobodan ulazak uzemlje EU.

– U oba slučaja važno je naglastiti da bi pravila prihvaćanja dokaza o vakcinaciji bila ista kao za EU državljane: vakcine koje su dobile autorizaciju za EU tržište trebaju biti prihvaćene, ali države članice mogu odlučiti da li će osim toga prihvatiti druge vakcine – rečeno je iz Evropske komisije.(v,tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *