Pomoć EU zapadnom Balkanu

Evropska komisija donijela je odluku da za oporavak od covida za 2021. godinu, kao i za suzbijanje posljedica klimatskih promjena zemljama koje nisu dio EU dostavi dodatne 1,4 milijarde eura, od čega je 28 miliona namijenjeno zemljama zapadnog Balkana.

Kako su saopštili, to je za 60 posto više od novca koji je bio predviđen prvobitnim planom.

Podsjećanja radi, prošle godine su za oporavak od covida zemljama zapadnog Balkana odobrene ukupno 3,3 milijarde eura, od čega je za BiH predviđeno oko 330 miliona eura.

Od toga, 80,5 miliona eura su grantovi, a 250 miliona eura povoljni krediti, od čega će prva polovina biti isplaćena odmah, a druga polovina nakon sprovođenja reformi. Od grantova, sedam miliona eura namijenjeno je za pomoć zdravstvenom sektoru u opremi, aparatima za disanje, priborima za testiranje i drugim potrepštinama.

Kako je saopšteno, Јanez Lenarčič, evropski komesar za krizni menadžment, saopštio je da je ovaj novac potreban kako bi se pomoglo svim zemljama kojima je pomoć potrebna.

Sa ovim povećanim budžetom EU će biti u mogućnosti da širom svijeta igra vodeću ulogu pri savladavanju nadolazećih i trenutnih kriza. Humanitarna pomoć, prije svega, ima za cilj spašavanje života. Razdor između onoga što smo mogli ponuditi i rastućih potreba je u 2021. godini sve veći. Kako niko ne bi bio ostavljen po strani, potrebno nam je više međunarodnih partnera. Ne smijemo zaboraviti da je u rješavanju globalnih problema nastalih uslijed covida potrebna globalna reakcija – naglasio je on.

Iz Delegacije EU je “Nezavisnim” rečeno da je u okviru sedam miliona za zdravstvo u BiH podijeljena znatna količina visokokvalitetne medicinske opreme nabavljene prema standardima EU, a na osnovu potreba koje su iskazali nadležni u oblasti zdravstvene zaštite u BiH.

Do sada je, kako su nam rekli, dostavljeno 9.000 kompleta za ekstrakciju RNK, 4.451.000 komada razne lične zaštitne opreme, 64 respiratora, deset rendgen aparata, devet mašina za anesteziju s respiratorima, 20 prenosivih ultrazvučnih aparata, 40 monitora za pacijente s EKG-om, 2.000 pulsnih oksimetara, dva aparata za ekstrakciju RNK, šest PCR sprava, te deset trijažnih kontejnera.

Dalje, kako su istakli, Zajednički istraživački centar u Belgiji donirao je 40.000 jedinica kontrolnog materijala za testiranje, a pokriveni su troškovi leta u iznosu od 135.000 eura za isporuku medicinske opreme koju je donirala kompanija “Violeta”.

Kroz Sporazum o zajedničkim javnim nabavkama s državama članicama EU koji je BiH potpisala nakon izbijanja krize, BiH također ima bolji pristup hitno potrebnim medicinskim protivmjerama po najkonkurentnijim tržišnim cijenama. Pomoć je pružena i kroz Mehanizam civilne zaštite EU. Kroz aktiviranje ovog mehanizma, Slovenija i Austrija su dale svoj dodatni doprinos pomoći BiH.

Dio pomoći EU za BiH: 9.000 kompleta za ekstrakciju RNK, 4.451.000 komada razne lične zaštitne opreme, 64 respiratora, deset rendgen aparata, devet mašina za anesteziju s respiratorima, 20 prenosivih ultrazvučnih aparata, 40 monitora za pacijente s EKG-om, 2.000 pulsnih oksimetara, dva aparata za ekstrakciju RNK, šest PCR sprava, deset trijažnih kontejnera…(hayat,tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *