Pogled iz Sarajeva: Vježba s Amerikancima

Na prste jedne ruke mogu se nabrojati države koje su izvan NATO-a imale priliku da svoju borbenu gotovost isprobaju na vježbi sa pripadnicima Vojske Sjedinjenih Američkih Država, a takva čast nedavno je pripala vojnicima Oružanih snaga Bosne i Hercegovine na poligonima Glamoč i Manjača. Njihova ukupna bilateralna suradnja je vrlo dobra i potvrđuje da jedna velika svjetska sila poštuje jednu relativno malu državu i njenu vojsku koja sudjeluje u misijama mira u svijetu.

Čim su 2005. formirane OSBiH Amerikanci su donirali 45.000 automatskih pušaka M-16 kalibra 5.56 mm sa municijom (koju i sami koriste), a da su te duge cijevi došle u prave ruke potvrđuju i odlični rezulati na gađanjima na više strelišta. U proteklih 15 godina bilo je i drugih vrijednih donacija iz SAD-a, kao i nekih drugih zemalja, što je umnogome doprinijelo dobroj obuci i jačanju operativnosti naše vojske koja ima problema sa finansiranjem zbog opstrukcija iz Republike Srpske.

I ovog puta pripadnici OSBiH pokazali su da su spemni da izvedu složenu vojnu operaciju i pokažu svoje vojno znanje i vještinu. Naši vojnici su na terenu uvježbavali medicinsku evakuaciju sa bliskom zračnom podrškom dvaju američkih lovačkih aviona F-16 koje su navodili naši specijalisti za navođenje i kontrolu zračnog prostora. Zajednička vježba dviju zemalja, uz suport ovih aviona, je prva ove vrste u kojoj su se uspješno integrirala zrakoplovna sredstva sa kopnenim snagama. Tokom vježbe izvršena je dopuna goriva pomenutih aviona u zraku, koja je omogućila nesmetanu realizaciju vježbe.

Avioni su u Bosnu i Hercegovinu doletjeli iz Zapovjedništva američkih zračnih snaga koje je u Avianu u Italiji gdje je locirana brigada s četiri eskadrile i ukupno 40 lovačkih aviona F-16. To je višenamjenski avion četvrte generacije, a njegova iznimna prilagodljivost smatra se jednim od glavnih razloga što je uspješno izvezen u 25 zemalja. Također se smatra jednim od najsigurnijih lovaca na svijetu.

U ovom kontekstu svakako treba istaći sudjelovanje Bataljonske grupe lake pješadije s upotrebom helikoptera UH-1H za medicinsku evakuaciju i kompjutersku podršku Centra za borbenu simulaciju Manjača. Zapravo, uvježbavalo se ono što bi se moglo realno dogoditi, na primjer, u misiji u Afganistanu ako bi slučajno neki naš vojnik tamo bio ranjen i bila bi mu potrebna medicinska evakuacija. Sredstva veze kojima se koriste pripadnici OSBiH potpuno su sinhronizirana sa sredstvima koja koriste vojnici NATO-a, tako da bi se brzo mogla pozvati američka zračna podrška. Srećom do sada nijedan naš vojnik nije ranjen u ovoj misiji, ali s talibanima se nikad ne zna.

Vojna suradnja SAD i BiH svakim danom napreduje i ova vježba je, kako je saopćeno iz Zajedničkog zapovjedništva OS BiH, samo uvertira u ono što će biti 2021. godine za kad je planirana velika vježbi u kojoj će, na nekoliko lokacija, sudjelovati više od 1.000 američkih i naših vojnika sa suvremenom borbenom tehnikom i opremom. Naša zemlja će kao članica Partnerstva za mir NATO-a tako prvi put biti domaćin jedne velike intervidovske vježbe. (Piše: Đuro KOZAR, vojnopoitički analitičar iz Sarajeva)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *