Pogled iz Sarajeva: Ukrajina – rat iscrpljivanja

Oni koji su na početku ruske agresije na Ukrajnu iznosili crne teze da će taj rat dugo trajati pokazalo se da su, nažalost, u pravu. I poslije 100 dana ratovanja još nije na vidiku nikakva izlazna strategija nakon čega bi bio prestanak borbi i ratište zamijenilo pregovaračkim stolom. Zapravo, svaki rat se tako završavao, ali ovom se još ne vidi kraj.

Da Moskva želi mir ona, izgleda, ne može tek tako izaći iz rata i dogovoriti bilo kakvo mirno rješenje. Ne može radikalno promijeniti stanje na ratištu, ali se ne može ni tek tako povući. Sada je kasno. U prva 72 sata rata imali su šansu gotovo bezbolnog izvlačenja da su imali sposobnosti procijeniti kako njihova tzv. “specijalna vojna operacija” jednostavno ne može biti uspješno provedena i da vojne snage treba vratiti na početne pozicije.

Nisam od onih koji potcjenju Oružane snage Ruske Federacije, jer to je nuklearna sila, ali njhovi neuspjesi iznenadili su mnoge stručnjake, pa i mene. Nije bilo malo onih koji su predviđali da će ruske veće i bolje opremljene oružane snage brzo osvojiti glavne ciljeve, poput Kijeva i lučkih gradova, ali su umjesto toga, uporni branitelji nanijeli velike gubitke agresaorskim trupama. U Donbasu Rusi drže 70 posto teritorija, ali ostatak koji je u rukamja Ukrajinaca, kvari im planove.

Pokazalo se da je to loše planirana operacija u kojoj je do izražaja došlo neadekvatno zapovijedanje i nesnaslaženje trupa na terenu. Po ukrajinskim izvorima u ratu je do sada ubijeno i šest od oko 20 visokorangiranih ruskih generala. Rusi očito nisu računali da će Ukrajini dolaziti veliki broj raketnih i artijerijskih sistema, kao i drugog oružja i opreme.

Signal koji bi pokazao da Rusi definitivno idu na dugotrajni, iscrpljujući rat do pobjede po svaku cijenu bila bi odluka o početku provođenja dodatne mobilizacije vojnih obveznika. To se, međutim, još nije desilo. No, rusko uspješno ratovanje samo je teoretska mogućnost, a koliko je ostvariva, pokazaće razvoj rata.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg ovih dana izjavio je da se saveznici Ukrajine moraju pripremiti za iscrpljujući rat. On je, nakon razgovora u Vašingtonu s američkim predsjednikom Džo Bajdenom, rekao da ukrajinski saveznici moraju da budu spremni za rat na duge staze jer je, prema njegovoj ocjeni, rat u Ukrajini postao rat iscrpljivanja.

Rusija će, po svemu sudeći, nastaviti rat jer je do sada za njega platila izuzetno visoku cijenu, a Moskva procjenjuje da će još veću cijenu platiti ako se iz njega povuče bez ostvarene pobjede. Ukrajina će, također, nastaviti rat do povrata svih od Rusije zauzetih dijelova teritorija, uz sve izdašniju vojnu, diplomatsku i finansijsku pomoć SAD, Velike Britanije i Zapada u cjelini. Rusija teško može dobiti ovaj rat i ta mogućnost je svakim danom sve manja. (Piše: Đuro KOZAR, vojnopolitički analitičar iz Sarajeva)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *