Pogled iz Sarajeva: NATO je uz BiH

Od 2006. godine kad je Bosna i Hercegovina pristupila Partnerstvu za mir NATO-a ovaj vojni savez nam daje veliku podršku, a na ovih dana održanom samitu u Madridu tretirao nas je kao da smo već u članstvo, što je prevažno za očuvanje naše suverenosti i teritorijalnog integritetra.

Na radnoj večeri ministara odbrane  tema je bila “NATO i Zapadni Balkan”, a cijelo vrijeme se razgovoralo o tome kako da NATO pomogne i ojača BiH u odvraćanju ne samo od oružanih, nego i od cayber napada.

Na toj večeri pored 30 ministara odbrane iz članica Alijanse samo je još bio prisutan bh. ministar Sifet Podžić koji je argumentirano govorio o sigurnosnoj situaciji u BiH, nedostatku unutarnjeg konsenzusa i pokušajima secesije entiteta Republika Srpska. Njegovo izlaganje simultano je prevođeno na engleski i rancuski jezik, a u znak poštovanja prema španjolskom domaćinu i na španjolski.

Konkretno, naglašeno da se vojna operacija ALTHEA, u okviru koje je i EUFOR, obavezno nastavi u BiH i u novembru kad ističe tekući jednogodišnji mandat ove formacije. Ova misija je najduža vojna operacija Evropske unije, jedina koja ima izvršni mandat da koristi silu, a ove snage su u BiH raspoređene od 2004. godine.

Od prvobitnih 7.000 vojnika, njihov kapacitet je smanjivan s popravljanjem bezbjednosne situacije u zemlji i sada je tu 600 stalnih vojnika koji su odnedavno pojačani sa još 500.

Vojnici EUFOR-a nemaju teško naoružanje (tenkove i topove), ali su “oči i uši” EU-a i o svim promjenama sigurosne situacije promptno obavještaju svoju komandu u Butmiru kod Sarajeva, koja može pozvati na intervenciju rezervne snage u članicama Alijanse.

Te snage bi “doletjele” jurišnim ili transportnim helikopterima i za 24 ili 48 sati bi dejstvovale i eliminirale sve eventualne incidente. Kako bi to praktičo izgledalo pokazuje se svake godine na multinacionalnoj vježbi “Brzi odgovor”.

Na samitu u Madridu je istaknuto da će NATO ostati u BiH i ukoliko Ruska Federacija ili Kina u Vijeću sigurnosti UN-a budu stavile veto na produženje mandata EUFOR-a. Ovaj vojni savez na temelju Dejtonskog sporazuma obavezan je da čuva mir u našoj zemlji i za tu misiju ne treba mu suglasnost UN-a. Inače, sada su u EUFOR-u vojnici iz članica NATO-a samo pod amblemom EU-a.

Predviđeno je da se njemački kontigent pridruži EUFOR-u, a u BiH će doći i ekipa vojnih stručnjaka iz Velike Britanije za borbu protiv cayber napada. To je sprečavanje izmjene svojstva računala ili da se računalo ponaša preko nekih od nedopuštenih radnji koje se odvijaju preko interneta, odnosno sve dok je korisnik spojen na internet. Britanci su ranije bili u EUFOR-u, ali kad je Velika Britanija izašla iz EU-a oni su napustili tu formaciju kojoj se sada vraćaju.

Da zaključim: NATO je BiH stavio u punu arhitekturu evropske sigurnosti što znači da ćemo dobijati nove donacije u naoružanju i opremi da ne bi zaostajali i mogii braniti zemlju. Uz takvu pomoć moći će se provoditi dokument “Pregled odbrane” koji je usvojilo Predsjedništvo BiH 2017. godine i u kojem je predviđena modernizacija naše vojske.

Do sada se to nije moglo realizirati zbog nedovoljnog izdvajanja finansijskih sredstava iz državnog budžeta za sektor odbrane. (Piše: Đuro KOZAR, vojnopolitički analitičar iz Sarajeva)

(Stavovi i mišljenja izneseni u ovom tekstu su isključivo autorovi i ne odslikavaju nužno stavove redakcije portala)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *