Pobjeda Plavih u San Marinu: Tuzla City već razmišlja o AZ Alkmaaru (Video)

Nogometaši Tuzla Cityja večeras su ostvarili povijesnu pobjedu u istoriji kluba – prvu u evropskim takmičenjima!

U prvoj utakmii 1. pretkola kvalifikacija za Konferencijsku ligu, Tuzla City je s 2:0 savladao Tre Penne Galazzano.

Junak Tuzlaka bio je Salko Nargalić koji je u sudijskoj nadoknadi postigao dva gola.

Tuzla City imao nekoliko stopostotnih prilika. Tokom utakmice Nukić je pogodio prečku, a Kuzmanović stativu, a Mehanović je “zapucao” 11-erac!

Prva dobra prilika iz terenske incijative Tuzla Cityja viđena je u 17. minuti utakmice, ali je udarac Kuzmanovića odbranio Forti.

Najbolja šansa na utakmici viđena je u 30. minuti utakmice, a tada je Ajdin Nukić silovito šutirao sa desne strane, ali je pogodio samo prečku. U nastavku akcije Veselinovićev udarac je izblokiran.

Do kraja prvog dijela svoj udarac je oprobao i Mehanović, ali je to djelovalo jako slabo, te je ostalo 0:0 na pauzi između dva poluvremena.

Nastavak utakmice je donio nastavak incijative za bh. predstavnika, ali mreže su idalje mirovale. U 66. minuti utakmice ponovo se zatresao okvir gola, a ovoga puta stativu je pogodio Mićo Kuzmanović.

Najbolja šansa za Tuzla City je zasigurno bila u 78. minuti utakmice, Nukić je izborio jedanaesterac, a loptu je uzeo Mehanović i namjestio je na jedanaest metara. Međutim, silov udarac u lijevi golmanov ugao je Forti sjajno “pročitao” i tako još jedanput sačuvao svoj gol.

Ipak, u drugoj minuti sudijske nadoknade ništa nije moglo spasiti Fortija i ekipu Tre Pennea, jer nakon kornera Mehanovića Nargalić pogađa za veliko slavlje Tuzla Citya.

Izjavu Salke Nargalića možete pogledati OVDJE

Isti igrač se samo minutu kasnije po drugi put upisuje u strijelce, postavlja konačnih 2:0 i donosi Tuzla Cityju historijsku pobjedu.

Šta je poslije utakmice rekao trener Dragan Jović možete pogledati OVDJE

Uzvratni susret je za sedam dana na sarajevskoj Grbavici, gdje će Tuzla City igrati evropske utakmice.

Ova pobjeda jamči da će i u revašu Plavi ostvariti pozitivan rezultat, tako da već sada može da se razmišlja o narednom, mnogo jačem protivniku, ekipi AZ Alkmaar iz Alkmaara (Nizozemska) u kojoj je, da podsjetimo, od 1976. do 1979. nastupao Tuzlak Rizo Mešković.

Ova utakmica bi trebala da se odigra 14. jula na Grbavici, a sedam dana kasnije u Alkmaaru. (tl)