Turkmenistan: Plinski krater “vrata pakla” koji gori već 50 godina biće zatvoren

Plinski krater Derveze, koji gori gotovo 50 godina u Turkmenistanu, bit će zatvoren jer uzrokuje gubitak prirodnog plina i onečišćuje okoliš, javlja Anadolu Agency (AA).

Na međunarodnom investicijskom forumu pod nazivom “Turkmenistanska nafta i prirodni plin” održanom u glavnom gradu Ashgabatu, na dnevni redu je bilo zatvaranje plinskog kratera Derveze.

Direktor Turkmenistanskog instituta za istraživanje prirodnog gasa Bayrammyrat Pirniyazov je obraćajući se na forumu naveo da su geološku strukturu proučavali turkmenski naučnici.

Podsjetio je da plinski krater Derveze gori skoro 50 godina.

Navodeći da velika količina prirodnog gasa sagorijeva u regiji Derveze, također šteti okolišu i stoga će biti zatvorena.

“Turkmenski naučnici su predložili otvaranje kosog bunara u jamu. Predviđeno je vađenje plina iz ove bušotine, smanjenje nekontroliranih emisija plinova u atmosferu i kontrola tokova”, rekao je Pirniyazov.

Na forumu je rečeno da su ocjenjivane i ponude iz inostranstva za zatvaranje plinskog kratera Derveze. U skladu s tim, naučnici iz Bjelorusije i Slovenije prenijeli su da žele učestvovati u provedbi projekta.

Plinski krater Derveze, također poznat kao “vrata pakla” u Turkmenistanu, nalazi se u pokrajini Ahal, 270 kilometara od glavnog grada Ashgabada, i u središtu pustinje Karakum.

Plinski krater Derveze nastao je tijekom iskopavanja u vrijeme Sovjetskog Saveza 1970-ih.

Plin koji je izašao iz kratera, a koji je nastao uslijed urušavanja tla, izgorio je jer je štetio okolišu i životnom prostoru.

Krater, koji je širok 60 metara i dubok 20 metara, gori već oko 50 godina zbog prirodnog gasa koji iz njega izlazi.

Postoje još dva kratera, od kojih je jedan ispunjen vodom, 5-7 kilometara udaljen od plinskog kratera Derveze.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *