Pirova pobjeda “Zmajeva”: Vodili smo s pet razlike, a u finišu šest minuta bez gola!

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine nije ostvarila odgovarajući rezultat protiv Estonije u utakmici četvrtog kola grupe 2 kvalifikacija za Evropsko rukometno prvenstvo.

Izabranici selektora Bilal Šumana savladali su Estonce rezultatom 21:19 (12:8), a trebala nam je pobjeda s više od tri gola, tako da je trijumf u Bugojnu Pirova pobjeda. A sve smo imali u svojim rukama, mada nismo zabili tri sedmerca i tri puta smo promašili prazan gol!

Prvi pogodak postignut je tek nakon više od tri minute igre kada nas je u prednost doveo Marko Panić. Igrao se u narednom periodu gol za golom, a imali smo dosta problema sa protokom lopte u napadu. U odbrani smo igrali dobro, ali smo se mučili u napadu, čak u nekim situacijama nismo pogađali ni prazan gol.

Nakon kontre kada je Ibrahim Haseljić pogodio za 5:3 situacija se promijenila. Benjamin Burić je bio odličan na golu, ali i dalje smo imali manjih problema u napadu, no uprkos tome uspjeli smo ponovo otići na odmor sa četiri gola prednosti (12:8).

Zmajevi su veoma loše otvorili drugo poluvrijeme, a Estonci su napravili seriju od 4:0 i tako poravnali rezultat na 12:12. Uspjeli smo ponovo otići na četiri razlike kada smo poveli sa 18:14, a pri rezultatu 19:16 dugo nije bilo pogodaka, da bi Josip Perić u 54. minuti sa sedam metara pogodio za 20:14.

Šest minuta prije kraja ostali smo sa igračem manje, ali smo odlično odigrali odbranu i osvojili loptu, a Perić je izborio novi sedmerac i ponovo pogodio za prvo vodstvo od pet golova razlike (21:16). Estonci su nastavili griješiti u trenucima kada se utakmica lomila, ali smo to činili i mi te im dopustili da se vrate na tri gola zaostatka tri minute do kraja (21:18).

Na obje strane su u posljednjim minutama pogođeni okviri golovi, a Perić je promašio sedmerac 40-ak sekundi prije kraja. Benjamin Burić je odbranio udarac Estonaca, ali lopta se odbila gostima i Vittkar je pogodio za konačnih 21:19.

Estonci su došli do željenog rezultata, jer će u slučaju jednakog broja bodova imati prednost nad našom reprezentacijom, kojoj sada treba čudo – da do kraja kvalifikacija savladamo Austriju i Njemačku, koja se već plasirala na EP bez ijednog izgubljenog boda.