“Petarda” Španije protiv Slovačke, Švedska prva u grupi

U trećem kolu grupe E Evropskog prvenstva nogometaši Španije bili su ubjedljivi protiv Slovačke (5:0), te tako osigurala plasman u osminu finala, dok je u drugom susretu Švedska slavila protiv Poljske (32) i osigurala prvo mjesto u grupi.

Ekipa Španije je imala priliku doći u prednost u 12. minuti kada je dosuđen penal, ali je Martin Dubravka odbranio Alvaru Morati udarac sa bijele tačke. Nakon odbranjenog penala, Dubravka je postigao nevjerovatan autogol. Lopta se odbila od prečku, a umjesto da je uhvatio odbio ju je u svoj gol.

Dva gola na poluvremenu

U finišu prvog poluvremena Aymeric Laporte je udvostručio prednost Crvene furije. Stoper Manchester Cityja je tek pred Evropsko prvenstvo promijenio državljanstvo, a već je postigao svoj prvi pogodak. Poslije desetak minuta igre u drugom dijelu utakmice Jordi Alba uposlio Pabla Sarabiju, koji je povisio na 3:0.

Do kraja utakmice Španija je uspjela postići još dva pogotka. Prvo je Ferran Torres pogodio u 67. minuti, a potom je Juraj Kucka u 71. postigao autogol za 5:0, što je bio konačan rezultat. S obzirom da je Švedska završila na prvom mjestu, Crvena furija će u osmini finala igrati protiv Hrvatske.

Poljacima važna bila samo pobjeda

Nakon samo dvije minute igre Švedska je povela protiv Poljske, a strijelac je bio Emil Forsberg. Veliku šansu za Poljake imao je Robert Lewandowski, ali napadač Bayern Munchena pogodio prečku. Poljska je imala više loptu u svojim nogama u prvom dijelu, no do odmora nije bilo većih šansi.

Wojciech Szczesny je sjajno odbranio udarac Robina Quaisona u 50. minuti, a Emil Forsberg je drugim golom u 59. minuti udvostručio prednost Šveđana. Ipak, samo dvije minute poslije Lewandowski je smanjio na 2:1 i vratio Poljake u igru.

Lewandowski je izjednačio rezultat na 2:2 u 84. minuti, međutim u četvrtoj minuti sudijske nadoknade Viktor Claesson je pogodio za pobjedu Šveđana od 3:2, koja im je donijela prvo mjesto u grupi.