Odbojkašice BiH drugi put uzastopno izborile nastup na Euru!

Ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom u Grčkoj sa 3:0 u setovima izborila je plasman na Evropsko prvenstvo i to drugi put uzastopno.

Zmajice su odigrale sjajan meč i osvetile se Grkinjama za poraz u prvom kolu rezultatom 0:3 na Grbavici. Po setovima je rezultatom glasio 25:21, 25:22 i 25:20.

Bolje je naša selekcija otvorila meč i povela na startu sa 4:1, a nakon nekoliko minuta imali smo i četiri poena prednosti (9:5). Uspjela se Grčka vratiti i izjednačiti na 14:14, ali BiH vrlo brzo vraća prednost sa dva uzastopna peona. Uzvraća Grčka istom mjerom i to je bilo 16:16. Ipak, naš odbojkašice do kraja seta nisu dozvolile Grkinjama da preokrenu, pa su naše djevojke ovu dionicu igre dobile rezultatom 25:21.

Drugi set je počeo razmjenom poena, sve do rezultata 4:4, BiH je uspjela prvi put da se odvoji na dva poena razlike (4:6), a vrlo brzo smo imali i tri poena prednosti (5:8). Nakon toga smo poveli sa 10:6, pa sa 11:7, ali Grčka se vrlo brzo vratila u meč i smanjila na 11:12. Sa dva uzastopna poena odlazimo na 14:11. Nakon toga je bh. tim poveo i sa 19:14, a Grčka se uspjela vratiti na tri poena zaostatka pred sami kraj. Prvo na 20:23, a onda i na 21:24. Smanjile su Grkinje i na 22:24, ali naš tim nije dozvolio iznenađenje, već je Jovana Biberdžić osvojila poen za 25:22 i 2:0 u setovima.

Grčka je povela na startu trećeg seta sa 3:1, ali je BiH vrlo brzo preokrenula, tačnije napravila je seriju 6:0 i povela 7:3. Držala je nakon toga BiH po četiri i pet poena prednosti, a Grčka je sredinom trećeg seta uspjela da smanji na minus dva (11:13), što je “natjeralo” selektora Stevana Ljubičića da piozove minutu odmora. Nakon minute odmora BiH odlazi ubrzo na 11:14, a bilo je nakon toga i 21:16. Grčka uzvraća mini-serijom od 3:1, ali BiH vrlo brzo ponovo vodi sa četiri razlike 23:19, a onda smo došli i do pet set-lopti. Prvu nismo iskoristili, ali zato drugu jesmo i sjajnim blokom smo došli do 25:20 i velikog slavlja.

S ovom pobjedom BiH je došla do devet bodova, tri manje od Grčke, a tri više od Švicarske, koja ima još jedan meč, a BiH ima dva. No, pošto imamo dvije pobjede protiv Švicarske, znači da smo riješili pitanje plasmana.

Sjajan meč ponovo je odigrala Dajana Bošković, koja je upisala 19 poena, a Ajla Paradžik dodala je 12. Jovana Biberdžić je upisala 11, a Anđelka Radišković je ubilježila osam poena. (J.T. Sport1)