Odbojka: Pobjeda BiH protiv Švicarske u kvalifikacijama za EP

Ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je sjajnu utakmicu 2. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Zmajice su večeras u dvorani na Grbavici savladale selekciju Švicarske rezultatom 3:1 (25:19, 25:20, 26:28, 25:23) i ostvarile prvu pobjedu u kvalifikacijama.

Prvi set set se igrao uglavnonm poen za poen sve do trenutka kada Zmajice prave nevjerovatnu seriju 7:1 i dolaze do velikog vodstva 18:10.

Švicarke su nakon toga uspjele odgovoriti svojom serijom 5:0, ali to im nije bilo dovoljno da izbjegnu gubitak prvog seta koji bh. odbojkašice dobijaju 25:19.

U drugom setu gledali smo neizvjesniju borbu u kojoj su Švicarke u jednom trenutku imale vodstvo od 7:5, ali nakon toga su naše odbojkašice uspjele uspostaviti dominaciju.

Nakon što su povele 20:15 i stigle nadomak vodstva od 2:0 u setovima, Švicarke vezuju pet poena i smanjuju na 20:19. Srećom, Zmajice uspijevaju zadržati prisebnost i drugi set završiti sa 4 vezana poena za vodstvo 2:0 u setovima.

Najveća drama viđena je u trećem setu gdje su Švicarke uspjele napraviti nevjerovatan preokret i dobiti ga. Švicarska je bila ta koja je vodila tokom većeg dijela seta, a do prvog vodstva Zmajice su došle tek pri rezultatu 16:15.

Nakon toga su bh. odbojkašice preuzele inicijativu i uspjele se odlijepiti na 23:19, no potom Švicarke dižu nivo igre i dobijaju 9 od narednih 12 poena te osvajaju treći set rezultatom 28:26, spasivši pritom tri meč lopte, piše Sport1.

Glavno pitanje je bilo kako će se izgubljeni treći set odraziti na Zmajice, ali su one uprkos svemu fantastično ušle u isti i u prvoj fazi održavale prednost od tri poena razlike. No, pri vodstvu od 10:7 za BiH, Švicarke prave seriju 7:0 i preuzimaju vodstvo 14:10.

Islijedila je odlična reakcija bh. odbojkašica koje se vraćaju u set, poravnavaju ubrzo na 17:17, a onda se igralo poen za poen, gdje je Švicarska u narednih nekoliko minuta imala po jedan poen prednosti.

Pri rezultatu 23:22 za Švicarsku, stvar u svoje ruke preuzima naša najbolja odbojkašica Dajana Bošković, koji je “nokautirala” gošće za konačnih 25:23 i 3:1 u setovima za BiH.