Objavili su nove informacije o tome šta rade muslimanima u Kini

Istovremeno, mnogi strahuju za sigurnost video-blogera koji je tu snimku objavio na YouTubeu, piše Deutsche Welle.

Video traje 20 minuta. Snimio ga je Kinez po imenu Guanguan. On je otišao u Xinjiang nakon što je pročitao seriju članaka američke novinske kuće BuzzFeed News u kojima se navodi gdje se nalaze neki od pritvorskih centara u toj regiji.

Video je prvobitno bio postavljen na YouTube i privukao je veliku pažnju svih koji se bave odnosom Kine prema etničkim manjinama u Xinjiangu. Alison Killing, arhitektica koja je sarađivala s BuzzFeedom na kreiranju karte satelitskih snimaka kampova, kaže da nove informacije iz Guanguanovog videa potvrđuju ono za što se vjeruje da se događa u Xinjiangu.

Dezinformacije o „sretnim Ujgurima”

„Kada radite sa satelitskim snimkama uvijek se oslanjate i na druge izvore informacija da biste potvrdili ono što se vidi. To mogu biti i video-snimke, kao u ovom slučaju“, objašnjava Killing za DW.

Osim što se oslanjaju na video-snimke, istraživači razgovaraju i s bivšim pritvorenicima, a dobivaju i informacije od novinara koji posjećuju zatvorske objekte. Killing je dodala da Guanguanov video pomaže da se potvrdi jesu li mnogi objekti zatvori ili pritvorski centri.

Rayhan Asat je etnički Ujgur i advokat koji se pri Atlantskom vijeću bavi pitanjima ljudskih prava. On ocjenjuje da takve „nefiltrirane video-snimke“ popunjavaju već postojeću dokumentaciju o događanjima u Xinjiangu i „pobijaju državnu propagandu i dezinformacije o ‘sretnim Ujgurima’.”

„Nadam se da će i drugi Kinezi, poput ovog gospodina, stati u obranu svojih sugrađana“, rekao je Asat za DW.

Zašto je Guanguan snimio taj video?

„Xinjiang sam već jednom obišao 2019. na proputovanju biciklom, ali je svrha mog posjeta ovog puta potpuno drugačija“, kaže Guanguan u videu. „Pročitao sam priču na BuzzFeedu u kojoj su novinari označili lokacije mnogih pritvorskih centara u Xinjiangu tako što su uspoređivali satelitske snimke.“

Na svom putu on je pratio satelitsku kartu koju je napravio BuzzFeed, uspoređujući ju sa satelitskim snimkama kineskog servisa Baidu Maps. Tako je snimio 18 pritvorskih objekata u osam gradova u Xinjiangu. Snimka je postavljena na njegov YouTube-kanal prošlog mjeseca, ali se na temelju njegovih tvitova procjenjuje da su snimke nastale tokom 2020. godine.

„Zbog propisa kineske vlade, stranim novinarima je sada vrlo teško dobiti pristup Xinjiangu i tamo razgovarati s ljudima. Mislio sam, ako oni ne mogu doći u Xinjiang, ja i dalje mogu”, kaže u videu Guanguan.

Objekti kojih nema na službenim kineskim kartama

Putovanje je započeo u gradu Hami na istoku zemlje, gdje se vozio pored tamošnjeg Centra za prinudnu izolaciju i rehabilitaciju od droge. Ta zgrada na kartama Baidua nije prikazana, a rešetke na prozorima, kao i ograda od bodljikave žice, naveli su Guanguana na sumnju da bi taj centar mogao biti jedan od pritvorskih objekata.

Nakon toga obišao je i autonomni okrug Mori Kazak u Xinjiangu, gdje je snimio pritvorski centar koji je okružen stražarskim tornjevima i nadzornim kamerama, a zatim je zabilježio i kako izgleda pritvorski centar u okrugu Mori. Nijedan od ta dva objekta ne može se vidjeti na službenim kineskim satelitskim snimkama.

Po dolasku u Urumqi, glavni grad Xinjianga, prošao je pored nekoliko objekata s osmatračnicama i visokim ogradama od bodljikave žice, što je sve tipično za pritvorske objekte. Na zidovima nekih zgrada ispisani su i slogani tipa: „Reforma kroz rad i kulturnu transformaciju”.

Najveći pritvorski kompleks na svijetu?

U srpnju je ekipa novinske agencije AP imala priliku posjetiti „Pritvorski centar broj 3” u mjestu Dabancheng. Novinari su taj objekt opisali kao „najveći u zemlji, a možda i na svijetu, s kompleksom koji se prostire na 220 hektara”.

Ulaz u Pritvorski centar broj 3: snimka reportera AP-a koji procenjuju da je taj centar “dva puta veći od površine Vatikana”

Američka novinska agencija iznijela je procjenu „na temelju satelitskih snimaka, ali i ćelija i klupa“ koje su novinari zabilježili prilikom posjeta, prema kojoj bi „taj centar mogao primiti oko 10.000 ljudi, a i mnogo više ako bi bio prepun”.

Tokom posljednjih nekoliko godina masovno zatvaranje oko milion ili više pripadnika etničkih manjina u Xinjiangu kineska vlada opisuje kao „rat protiv terora”. Ujguri se tako, prema izvještajima, zatvaraju u logore širom Xinjianga, a žene koje su preživjele te logore optužuju
kinesku vladu tvrdeći da se tamo događaju sustavna silovanja i seksualna zlostavljanja Ujgurki.

Šta će biti s autorom snimaka?

Guanguan je u svojoj video-snimci spomenuo i to da su mu, tokom njegovog prvog putovanja u Xinjiang, neki od tamošnjih Kineza ispričali da je veliki broj Ujgura prebačen u druge regije, kao jeftina radna snaga.

Guanguan je otkrio i svoje lice na snimci iz Xinjianga i mnogi zato sada izražavaju zabrinutost za njegovu sigurnost. U novoj video-snimci, koja je u petak postavljena na njegov YouTube-kanal, Guanguan je izrazio nadu da će snimke pritvorskih objekata biti korištene kao dokaz. „Nemam mogućnosti direktno izazvati kinesku vladu, ali ovo je ono što ja, u granicama svoje moći, mogu učiniti.”

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *