
Problemi autoškola, instruktora i kandidata za vozačke ispite u Tuzlanskom kantonu nakon uvođenja novog sistema polaganja traju već nekoliko mjeseci, a predstavnici autoškola jutros su protestovali ispred Ministarstva obrazovanja i nauke TK.
Iz Udruženja autoškola i instruktora TK navode da protestima žele ukazati na probleme nastale uvođenjem novog sistema te otvoriti prostor za konkretan dijalog i pronalazak zakonitog i održivog rješenja.
Ističu da su se u prethodnom periodu više puta obraćali nadležnim institucijama, upućivali zahtjeve i pokušavali problem riješiti razgovorom, ali bez konkretnog pomaka.
„Nažalost, uprkos brojnim obraćanjima, zahtjevima i pokušajima da za zajedničkim stolom pronađemo zakonito i prihvatljivo rješenje, do danas nije došlo do stvarnog dijaloga niti rješavanja problema zbog kojih autoškole, instruktori i kandidati već duže od dva mjeseca trpe posljedice“, naveli su iz Udruženja.
Resorni ministar Ahmed Omerović, međutim, tvrdi da je Ministarstvo u više navrata razgovaralo s predstavnicima autoškola te da su im ponuđena rješenja, uključujući i kompromisni prijedlog kojim bi kandidatima bilo omogućeno polaganje ispita iz poznavanja propisa.
„Radi istinitog informisanja javnosti želimo naglasiti da smo više puta razgovarali sa predstavnicima autoškola, upozorili ih da će svojim postupcima dovesti kandidate u situaciju da neće moći polagati ispite, te im ponudili i kompromisno rješenje“, kazao je Omerović.
Ministar je poručio da je Ministarstvo spremno pomoći kandidatima kako bi ispiti bili održani u najkraćem roku, ali uz ispunjavanje obaveza koje su, prema njegovim riječima, na autoškolama.
„Nema povratka na sistem u kojem se časovi ne održavaju, od kandidata naplaćuje 1.500 KM, a prikazuju cijene od 670 KM. Ministarstvo je uz kandidate i spremno je pomoći. Ali odgovornost za ispunjavanje obaveza je na autoškolama“, istakao je Omerović.
Spor između autoškola i Ministarstva tako ulazi u novu fazu. Vlasnici autoškola i instruktori najavili su da će proteste nastaviti i naredna dva dana, ovaj put ispred zgrade Vlade Tuzlanskog kantona.
U međuvremenu, najveći teret neriješenog problema i dalje snose kandidati koji čekaju na polaganje vozačkih ispita. (tl)
