Nezaustavljivi Hansen odveo Dance do finala i dvoboja sa Šveđanima

Danska će imati priliku prvi put u historiji braniti svjetsku titulu. U drugom polufinalu Svjetskog prvenstva u Egiptu aktuelni prvaci svijeta pobijedili su Španiju rezultatom 35:33, a obje reprezentacije priredile su atomski rukomet.

Danci su otvorili utakmicu serijom od 2:0 i od tada nisu ispuštali vodstvo. Hansen je bio nezaustavljiv i nerješiva enigma za Špance. Jacobsenovi izabranici imali su i pet golova prednosti u prvom djelu. Do odlaska na odmor Španija je u dva navrata vezala po dva gola, tako da su uspjeli smanjiti zaostatak na 18:16.

Nastavljen je atomski rukomet i u drugom poluvremenu. Hansen je nastavio “rešetati” na jednoj strani, a na drugoj odgovarao je Daniel Dujshebaev. Španci su se držali i u nekoliko navrata došli do gola zaostatka. Kada je u 52. minuti Gidsel postigao važan gol i odveo svoju reprezentaciju na +3, izgledalo je da se Riberini izabranici ne mogu vratiti.

Ipak, Španci su pred sami kraj ponovo došli na gol zaostatka, mogli su izjednačiti da pola minut prije kraja nisu pogodili okvir gola, a iz kontre su u zadnjoj sekundi primili gol za konačnih 33:35.

U finalu Svjetskog prvenstva nas očekuje skandidanvski derbi, a sastat će se Danska i Švedska.

Dansku je do pobjede vodio fenomenalni Hansen sa 12 pogodaka, a Saugstrup je imao sedam golova, a Gidsel četiri. Kod Španaca najefikasniji bio je Daniel Dujshebaev sa sedam golova, a jedan manje postigao je Figueras. (Sc, tl)