Neviđena drama: Hrvatska u posljednjim sekundama drugog produžetka izborila finale EP-a

Rukometna reprezentacija Hrvatske prvi je finalista Evropskog prvenstva u rukometu nakon što je u polufinalu u Štokholmu nakon dva produžetka pobijedila Norvešku rezultatom 29:28.
Prvo poluvrijeme proteklo je u izvanrednoj igri Hrvatske, za čiju granitnu odbranu Norvežani nisu imali rješenje. Marin Šego je sjajno branio sa šest odbrana, a raspoložen je bio i pivot Marino Marić sa pet golova, pa su na poluvremenu Kauboji vodili sa 12:10.

I drugo poluvrijeme je počelo sjajno za Hrvate koju stigli do 15:12 i imali su kontra napad za +4. Ipak, Bergerud je zaustavio pokušaj Karačića, što je bio uvod za preokret. U 42. minuti Norveška je preko Sagosena povela sa 17:16.

Ipak, Hrvatska se nije pokolebala, napravila je seriju 3:0 i ponovo je stigla do dva gola prednosti (19:17). Karačić je nakon toga imao novu kontru kada je bio sam pred golom, ali fenomenalni Bergrud je skinuo još jedan zicer.

Uslijedio je odgovor Norveške sa dva brza gola i rezultat je ponovo bio neriješen (19:19). U 52. minuti bilo je 21:21 i uslijedila je jako uzbudljiva završnica. U 54. minuti nevjerovatni noreveški golmanBergerud je odbranio i treći zicer Karačiću.

Mogli su Norvežani i na +2, ali sedmerac Sagosena zaustavio je drugi golman Hrvata Matej Ašanin, nakon čega je Duvnjak u 55. minuti poravnao na 22:22.

U 57. minuti Duvnjak je pogodio za 23:22, a na drugoj strani Ašanin je ponovo odbranio sedmerac Joendala dvije minute prije kraja. Hrvatska nije iskoristila napad, nakon čega je 30 sekundi prije kraja Jonedal sa krila poravnao na 23:23.

Imala je Hrvatska napad za pobjedu, ali lopta je završila u bloku i ušlo se u produžetke.

U prvih pet minuta po jedan gol na obje strane pa se u posljednji produžetak ušlo rezultatom 24:24. U 68. minuti Bjornsen je iz brze kontre doveo Norvešku u vodstvo 26:25, a potom je Horvat promašio sa krila.

Minutu i pol prije isteka vremena, Norveška je imala napad za pobjedu. Nisu ga iskoristili, a tri sekunde prije kraja dosuđen je penal za Hrvatsku. Duvnjak je šutirao i pogodio za 26:26, te je odveo utakmicu u dodatnih deset minuta.

U 74. minuti Horvat je iz kontre bio siguran za prednost Hrvatske 28:27, a na drugoj, nakon što je Hrvatska imala napad za +2 koji nije iskoristila, Norveška je nakon kontra napada poravnala golom Bjornsena (28:28).

Obje ekipe su vidno bile na izmaku snaga, a Hrvatska je imala napad minutu prije kraja. Duvnjak je izgubio loptu i sve je bilo u rukama Norveške 30 sekundi do kraja. Pogodili su stativu, a Musa je iz kontre pogodio i odveo Hrvate u finale.

U drugom polufinalu večeras od 20:30 igraju Španija i Slovenija. (tl, scsport)