
Kružne autobuske linije A i B ponovo su uspostavljene u Tuzli nakon višegodišnje pauze, s ciljem unapređenja javnog prevoza i bolje organizacije saobraćaja u gradu.
Nove linije povezuju južnu i sjevernu saobraćajnicu na relaciji od Siporeksa do Brčanske Malte, a autobusi saobraćaju svakih 30 minuta tokom cijelog dana. Jedna linija kreće od Siporeksa preko Ekonomske škole, Brčanske Malte i Mejdana, nakon čega se vraća na početnu stanicu. Druga linija saobraća istom trasom, ali u suprotnom smjeru.
Građani koji koriste javni prevoz pozitivno su ocijenili ponovno uvođenje kružnih linija, ističući da će veći broj polazaka i češće veze olakšati svakodnevno kretanje kroz grad.
Prema informacijama iz Gradske uprave, na kružnim linijama angažovana su četiri autobusa. Tokom radnih dana saobraćaj će biti organizovan od 6 do 21 sat, dok će petkom, subotom i nedjeljom autobusi voziti do 23 sata.
Nadležni ističu da je riječ o jednom od koraka ka unapređenju javnog prevoza, a u narednom periodu planirane su i dodatne mjere modernizacije. Iz preduzeća GIPS najavljuju unapređenje sistema za praćenje autobusa, što će putnicima omogućiti da putem internet stranice u svakom trenutku provjere lokaciju vozila i vrijeme dolaska na stajalište.
Također, planirana je digitalizacija autobuskih stajališta, gdje će putnici moći u realnom vremenu pratiti informacije o dolasku autobusa, bez potrebe za pregledanjem klasičnih redova vožnje.
Osim ponovnog uvođenja kružnih linija, izmjene su uvedene i na linijama 6, 14 i 18. Linije 14 i 18 sada prolaze kroz naselje Sjenjak, dok je trasa linije 6 prilagođena tako da saobraća kroz naselje Stupine. Ove promjene rezultat su zahtjeva građana iz gusto naseljenih dijelova grada za boljom povezanošću javnim prevozom.
Iz Gradske uprave očekuju da će nove i izmijenjene linije doprinijeti smanjenju saobraćajnih gužvi te omogućiti efikasniji i pristupačniji javni prevoz za veći broj građana. (tl)
