Nadal nakon epskog meča srušio Novaka za polufinale Roland Garros

U sjajnom meču četvrtfinala Roland Garrosa, koji je trajao skoro čeiri i po sata, Rafa Nadal je s 3:1 pobijedio Novaka Đokovića i plasirao se u polufinale, gdje ga očekuje Alexander Zverev, koji je nešto ranije u četiri seta izbacio Carlosa Alcaraza.

Početak meča bio je potpuno neočekivan i u znaku Nadala. Na samom startu Rafa stiže do brejka. Novak je uspio dvije brejk šanse da spasi, ali nakon treće sreće Španac dolazi do 1:0, da bi ubrzo povisio na 2:0.

Novak smanjuje na 2:1, propušta šanse da napravi brejk, pa je Rafa poveo s 3:1, a onda pojačao i uz jedan brejk riješio pitanje osvajača prvog seta (6:2).

Čak šest brejk šansi imao je Rafa na otvaranju drugog seta i bilo je jasn8o da će oduzeti perdnost servisa najboljem na svijetu, a onda je s nulom odradio svoj servis gem za 2:0, da bi ubrzo stigao do brejka za 3:0.

Izgledalo je da je i drugi set lagan plijen za španskog majstora, no on da se Đoković budi i osvaja četiri uzastopna gema i to poprilično uvjerljivo. Smanjio je na 3:2, imao mnogo brejk šansi u šestom maratonskom gemu u kojem je baš namučio protivnika, na kraju uzeo brejk. Nedugo nakon toga, vodio je s 4:3 i onda je sve mirisalo na nove žestoke borbe na pariškoj šljaci.

Nadal uspijeva uz malo poteškoća da zaustavi impresivnu seriju Srbina, izjednačivši na 4:4 u drugom setu. Đoković dolazi do 30:40 na servis Španca i prve set lopte, ali Nadal se nakon duge razmjene uspio spasiti i izjednačiti na 40:40. Nastavljena je borba i u tom gemu, a uporni Đoković izborio se za drugu set loptu, koju sada koristi i dolazi do izjednačenja.

Ovakav jedan spektakl zaslužio je više od tri seta, a nakon što je Đoković u drugom nakon velike borbe izjednačio, bilo je evidentno da nas čeka prava ludnica u nastavku.

Na startu trećeg seta Nadal dolazi do 40:0 na servis Đokovića, a takvu prednost majstor poput njega ne propušta. Pomogao mu je Novak koji je lopticu poslao u aut, Rafa je na najbolji način otvorio treći set.

Nadal je bez većih problema osvojio set i poveo s 2:1, no uslijedio je odgovor prvog tenisera svijeta. Đoković je poveo s 3:0 uz brejk, a kad je servirao za set, Rafa pravi brejk i smanjuje na 5:4, potom 5:5. Đoković vraća prednost na 6:5, a nakon 6:6 slijedi uzbudljiv nastavak i 4:7, odnosno 6:7 za Nadala.

Rafa je pobjedom smanjio prednost Novaka u međusobnim susretima na 30-29, a povećao svoj učinak u mečevima na šljaci na 20-8 (8-2 na Roland Garrosu).

Ujedno je napravio bitan korak u GOAT trci, pošto je Novaka “zaključao” na 20 Slemova, dok je sebe ostavio u mogućnosti da osvoji 22. u karijeri.